Rozbudowa obwodnicy Słupska. Drogowcy podpisali umowę

To będzie duża zmiana, jeśli chodzi o komfort i bezpieczeństwo jazdy. Drogowcy podpisali właśnie umowę na budowę drugiej jezdni obwodnicy Słupska. Trasa ta jest jednocześnie fragmentem drogi ekspresowej S6. Na tę decyzję trzeba było czekać ponad dziesięć lat.

2021-05-28, 09:57

Rozbudowa obwodnicy Słupska. Drogowcy podpisali umowę
GDDKiA wybrała ofertę Intercor ws. budowy odcinka S10.Foto: shutterstock

Umowa została podpisana po godzinie 9. Z jednej strony parafowała ją Generalna dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która jest inwestorem. Po drugiej stronie stołu usiedli przedstawiciele firmy Strabag, która wygrała przetarg. Firma koszty tego zadania wyliczyła na około niespełna 130 milionów złotych.  Wykonawca zgodził się na skrócenie terminu realizacji inwestycji o trzy miesiące i przedłużenie okresu gwarancji jakości do pięciu lat.

W tej chwili obwodnica Słupska ma niespełna dziesięć kilometrów. Droga została oddana w 2010 roku. Dwie jezdnie pojawiają się dziś jedynie w okolicach węzłów drogowych. Od wielu trwają zabiegi, by ten odcinek zamienić na trasę ekspresową.

Powiązany Artykuł

Budowa drogi
Program budowy stu obwodnic wkracza na Warmię i Mazury. Zobacz planowany przebieg nowych tras

Inwestycja została podzielona na trzy odcinki – pierwszy  pomiędzy węzłami Słupsk Zachód a Słupsk Południe  o długości niewiele ponad dwóch kilometrów.
Drugi pomiędzy węzłami Słupsk Południe a Słupsk Wschód  o długości prawie pięciu kilometrów i ostatni – trzeci pomiędzy węzłami Słupsk Wschód a Redzikowem o długości ponad dwóch kilometrów i dwustu metrów.

Dodatkowo jezdnia południowa zostanie poszerzona do 10 metrów. Powstaną też cztery mosty. Największy z nich to przeprawa przez Słupię o długości prawie 150 metrów. Wykonawca poprawi też system odwodnienia istniejącej jezdni. Zakończenie inwestycji jest planowane na 2024 rok.

REKLAMA

Budowa obwodnicy Słupska, to element większego projektu, które celem jest lepsze skomunikowanie nadmorskich miejscowości, od Świnoujścia do Trójmiasta. Wszystkie większe  miasta lezące nad Morzem Bałtyckim mają być połączone trasą ekspresową. Zyska na tym zarówno regionalny  biznes, jak i turystyka. Już w tej chwili trwa budowa między innymi fragmentu drogi ekspresowej S6 na zachód od Gdańska. Jej fragment będzie zresztą elementem tak zwanego ringu tego miasta. Na tym odcinku trasa S6 obejdzie Gdańsk od zachodu i południowego zachodu. Na inne odcinki, albo trwają przetargi, albo Zorganizowano już przygotowania do nich.

Trasa S6 zostanie przyłączona do sieci szybkich dróg w Polsce. Na wysokości Koszalina połączy się w przyszłości z trasą S11. Jeden z jej fragmentów właśnie w okolicy Koszalina jest w trakcie realizacji. Razem z trasą S6 będzie to także fragment obwodnicy tego miasta – od południa i od zachodu. Na wysokości Trójmiasta S6 połączy się natomiast z autostradą A1 i później na wschód z trasą S7. Umożliwi to skomunikowanie z centralną i południową częścią kraju.

Realizacja dróg ekspresowych w Polsce jest finansowana z budżetu państwa. Wspierają je środki z Unii Europejskiej.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej