"Oddajemy hołd herosowi historii Polski i Gdyni". Odsłonięto pomnik inż. Tadeusza Wendy
W setną rocznicę rozpoczęcia budowy portu w Gdyni odsłonięto pomnik inżyniera Tadeusza Wendy -projektanta, budowniczego, wizjonera. Pomnik budowniczego portu stanął na ostrodze mola rybackiego w Gdyni.Inżynier Tadeusz Wenda przez 17 lat pełnił funkcję głównego projektanta i kierownika tej inwestycji.
2021-05-29, 17:19
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podkreślał podczas uroczystości, że wysiłek inżyniera Tadeusza Wendy zobowiązuje do troski o jego dzieło.
Powiązany Artykuł

Port w Gdyni – chluba II Rzeczpospolitej
- Gdy dziś odsłaniamy ten pomnik, oddajemy przede wszystkim hołd herosowi historii Polski i Gdyni - Tadeuszowi Wendzie. Bohaterowi czasu pokoju, budowniczemu. Dzisiaj chcemy także poprzez ten pomnik dać kolejny dowód Gdynianom, że z historii miasta możemy czuć się dumni. Ten pomnik jest także wyrazem przekonania, że to wielkie dziedzictwo historii, także dla naszego i kolejnych pokoleń - zobowiązuje - mówił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
Wnuczka Tadeusza Wendy, Hanna Wenda-Uszyńska zaznaczyła, że port gdyński to było największe i ostatnie osiągnięcie Tadeusza Wendy. - Gdyby trzeba było scharakteryzować go jako człowieka, to trzeba powiedzieć, że Tadeusz Wenda był człowiekiem niezwykle skromnym, szlachetnym, uczciwym i taktownym. Człowiekiem o nieprzeciętnej osobowości oraz wiedzy. (…) Dziś powiedziałby pewnie, że ten Port budował nie dla uroczystości, tylko budował go dla Polski. Nie zniechęcały go żadne okoliczności i nic nie mogło go powstrzymać w dążeniu do celu - podkreślała wnuczka Tadeusza Wendy, Hanna Wenda-Uszyńska.
REKLAMA
Odsłonięcie pomnika
Powiązany Artykuł

Prezes portu w Gdyni: moja wizja na kolejne lata to inwestycje
Duszpasterz ludzi morza Ksiądz Edward Pracz poświęcił pomnik inżyniera Tadeusza Wendy przywołując jego słowa. "Powiedział: „Dla Polski buduje ten port.” W duchu międzyludzkiej i międzynarodowej solidarności pobłogosławiony i poświęcony został pomnik i zawierzony Bożej Opatrzności oraz ludziom, którzy poszli za wezwaniem morza, wpisując się w życie naszej Ojczyzny.”- mówił duszpasterz ludzi morza Ksiądz Edward Pracz.
Autorem monumentu jest rzeźbiarz Maciej Jagodziński - Jagenmeer. Prawie trzymetrowy pomnik ma realistyczny charakter, w formie przeskalowanej w proporcjach postaci, ustawiony na ponad metrowym cokole z litej bryły szarego granitu.
Na zakończenie uroczystości, przy pomniku budowniczego portu złożono okolicznościowe wieńce i wiązanki kwiatów.O 16.30 w pobliżu muszli koncertowej na Placu Grunwaldzkim odbędzie się koncert piosenek z lat. 20 i 30 XX wieku w wykonaniu orkiestry pod dyrekcją Ariela Ludwiczaka.
Na stronie www.tadeuszwenda.pl publikowane będą wszelkie materiały dotyczące inżyniera.
REKLAMA
- Gdynia. "Miasto pełne życia, dziecko wielu ojców"
- Jak wioska rybacka miastem się stała
- W Antwerpii chrzest statku dla Polski. To 40-tysięcznik "Szare Szeregi"
Postać Tadeusza Wendy
Powiązany Artykuł

Rekordowy rok dla Portu Gdynia. W planach potężne inwestycje
Tadeusz Wenda urodził się 23 lipca 1863 roku w Warszawie. Jego ojciec Władysław był podsekretarzem Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego, a także kierował Archiwum Miejskim. Tadeusz Wenda studiował na Wydziale Matematycznym Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie w Instytucie Inżynierów Komunikacji w Petersburgu. Jako inżynier pracował na budowach kolei carskich i mostów. Doświadczenie zawodowe zdobywał także budując porty w Windawie, Rojen koło Rygi oraz Rewlu- obecnie Tallin, stolicy Estonii.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości powierzono mu wybór miejsca pod budowę, sporządzenie projektu, a później kierownictwo inwestycji portowej w Gdyni. Realizacji tego zadania Wenda poświęcił 17 lat swojej pracy.
Port w Gdyni
Budowany od 1921 r. Tymczasowy Port Wojenny i Schronisko dla Rybaków w Gdyni uroczyście otwarto 29 kwietnia 1923 r. z udziałem prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i premiera Władysława Sikorskiego. W 1939 r., przed wybuchem II wojny światowej, w gdyńskim porcie przeładowano ponad 9 mln ton towarów, co stanowiło największą wówczas wartość pośród wszystkich portów bałtyckich.
REKLAMA
Wraz z wybuchem wojny port w Gdyni przemianowano na bazę Kriegsmarine. Po bombardowaniach, baza uległa poważnym zniszczeniom.
Powiązany Artykuł

Miasto fotogeniczne. Gdynia zaprasza na Open House 2021
Po otwarciu części portu pierwszy statek po wojnie wypłynął z Gdyni 18 lipca 1945 roku, była to jednostka eksportująca węgiel "Suomen Neito". Tadeusz Wenda do końca udzielał konsultacji w sprawach odbudowy portu. Zmarł 8 września 1948 r. w Komorowie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Rada Miasta Gdyni ogłosiła rok 2021 Rokiem Tadeusza Wendy.
jbt
REKLAMA
REKLAMA