Ołtarze na Boże Ciało. Tradycja czy wyraz religijności?
W Kościele katolickim w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego obchodzimy Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Nieodłącznym elementem procesji w Boże Ciało są ołtarze, przy których zatrzymują się wierni, aby wysłuchać Słowa Bożego głoszonego przez kapłanów.
2021-06-03, 15:10
W wielu parafiach to wydarzenie, do którego parafianie przygotowują się przez cały rok. Czy to tylko tradycja czy wyraz religijności? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w rozmowach z mieszkańcami jednego z miasteczek.
Powiązany Artykuł
Czym dla katolików jest uroczystość Bożego Ciała?
"W Polsce w dwóch miastach są najpiękniejsze uroczystości Bożego Ciała: w Łowiczu ze względu na niepowtarzalną procesję w strojach ludowych i Karczewie, gdzie można podziwiać cudowne ołtarze, budowane i strojone siłami miejscowych artystów". Te słowa sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego wypowiedziane przed blisko półwieczem nic nie straciły na swej aktualności. Mieszkańcy Karczewa nadal starają się, aby procesja w ich mieście zachowała wyjątkową oprawę.
Posłuchaj
REKLAMA
Karczew to miasto w powiecie otwockim, na prawym brzegu Wisły. Dla mieszkańców, Boże Ciało to wielkie święto. Coroczną tradycją stało się budowanie ogromnych, niepowtarzalnych i bogatych ołtarzy, na procesję Bożego Ciała. W ich wykonanie włożono ogrom pracy. Powstają one dzięki ofiarnej pracy parafian. Niejednokrotnie montują je nocami, aby zdążyć na czas. Zgodnie z tradycją, po zakończeniu procesji ołtarze w Karczewie nie są od razu demontowane, wierni mogą przejść, przejechać trasą procesji. Mogą też wziąć udział w bogatym programie modlitewnym. Do miasta przybywają w tym celu także mieszkańcy innych parafii.
Więcej w nagraniu.
***
Przygotowała: Sylwia Sułkowska
Data emisji: 3.06.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 14.06
Polecane
REKLAMA