"Analizujemy sytuację, aby móc zaplanować dalsze działania". Szef KPRM o blokadzie Baltic Pipe

Szef KPRM Michał Dworczyk, odnosząc się do cofnięcia decyzji środowiskowej na jeden z odcinków rurociągu Baltic Pipe, podkreślił, że "sprawa jest przez Polskę analizowana, aby móc zaplanować dalsze działania".

2021-06-04, 10:30

"Analizujemy sytuację, aby móc zaplanować dalsze działania". Szef KPRM o blokadzie Baltic Pipe

Powiązany Artykuł

1200_Przydacz_PAP.jpg
Dania blokuje budowę Baltic Pipe. Wiceszef MSZ: będziemy się starali jak najszybciej wyjaśnić tę sprawę

Duński operator systemu przesyłowego Energinet poinformował, że Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski.

Czytaj także:

Decyzja oznacza, że Duńska Agencja Ochrony Środowiska musi przeprowadzić dodatkowe badania konieczne do oceny, czy inwestycja może zniszczyć lub uszkodzić tereny rozrodu, lub odpoczynku m.in. niektórych gatunków myszy i nietoperzy, które występują na lądowej części planowanego gazociągu.

W rozmowie z TVP1, której gościem był Michał Dworczyk, przywołano sprawę Baltic Pipe w kontekście wypowiedzi administracji USA ws. Nord Stream 2 i presję na Polskę, aby zrezygnować z węgla.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

pap_20210325_1VM-2.jpg
"Bez wątpienia istnieje rosyjsko-niemiecki lobbing". Sakiewicz o decyzji ws. Baltic Pipe

Pytany, czy celem jest, aby na Polsce coś wymusić, szef KPRM odpowiedział: "Na pewno trzeba analizować sytuację geopolityczną naszego kraju we wszystkich aspektach". - Ten obszar energetycznej niezależności jest niezwykle ważny - zaznaczył.

Polityk odniósł się także konkretnie do decyzji środowiskowej ws. Baltic Pipe. - My analizujemy w tej chwili i polskie służby zajmujące się tą problematyką analizują tę sytuację - poinformował. - Pozostałe dwie części są jakby niezagrożone - dodał.

- Tutaj trzeba przeanalizować najpierw, żeby móc zaplanować dalsze działania, tę nową sytuację, w której się rzeczywiście w sposób nieoczekiwany znaleźliśmy - podkreślił Dworczyk i zaznaczył, że "pochopne komentarze, pochopne decyzje nie byłyby na pewno wskazane".

***

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy systemów przesyłowych gazu: Gaz-System i duński Energinet.

REKLAMA

Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m³ gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m³ surowca z Polski do Danii.

Baltic Pipe ma być gotowy jesienią 2022 r. Nie wiadomo na razie, czy projekt zostanie opóźniony.

***

Projekt Baltic Pipe (opr. Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP) Projekt Baltic Pipe (opr. Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP)

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej