"Nie jest wiążący". Tomasz Rzymkowski o apelu KE ws. wycofania wniosku premiera do TK

- Trybunał Konstytucyjny ma takie samo prawo do orzekania w tej sprawie jak Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe lub Rada Stanu w Paryżu. TK ma prawo orzekać o zgodności prawa z polską konstytucją z 1997 roku - mówił w Polskim Radiu wiceszef MEN Tomasz Rzymkowski. Komisja Europejska napisała list do Polski z apelem o wycofanie wniosku złożonego przez premiera do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o zbadanie relacji prawa krajowego z orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości UE. 

2021-06-10, 18:40

"Nie jest wiążący". Tomasz Rzymkowski o apelu KE ws. wycofania wniosku premiera do TK
Tomasz Rzymkowski. Foto: PR24

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders napisał, że wniosek ten "wydaje się podważać podstawowe zasady prawa UE, w szczególności zasadę, iż prawo Unii jest nadrzędne w stosunku do prawa krajowego, a orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich sądów krajowych i innych organów państwowych państw członkowskich". Zdaniem komisarza wniosek kwestionuje autorytet Trybunału Sprawiedliwości w dokonywaniu wykładni traktatów UE. Reynders w imieniu Komisji zwraca się o wycofanie wniosku do TK.

Powiązany Artykuł

pmm 1.jpg
Premier: nie zamierzam wycofywać wniosku do TK ws. hierarchii prawa krajowego i unijnego

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że premier RP ma prawo złożyć zapytanie do Trybunału Konstytucyjnego o zgodność danej normy z ustawą zasadniczą. - Ustrojodawca przewidział taki model postępowania. Apele każdy ma prawo wystosowywać, natomiast nie są one w żaden sposób wiążące. Trybunał Konstytucyjny ma takie samo prawo do orzekania w tej sprawie jak Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe lub Rada Stanu w Paryżu. Nasz TK ma prawo orzekać o zgodności prawa z polską konstytucją z 1997 roku. Tym bardziej, że precyzuje ona katalog źródeł prawa powszechnie obowiązującego w Polce. Konstytucja RP ma prymat, nie przewiduje, by jakiekolwiek inne ustawodawstwo było wyżej w hierarchii. O tym zdecydował suweren w referendum i tego trzyma się ustrojodawca bez względu na to, kto rządził do tej pory w Polsce - powiedział Tomasz Rzymkowski. 

Jego zdaniem praworządność w UE nie może wynikać z poprawności politycznej. - Jak ekipa w danym państwie nie odpowiada czapie biurokratycznej w Brukseli, to znajduje się powód, na który można się powołać, aby pieniądze będące największym spoiwem UE zostały wstrzymane. Ten mechanizm jest skrajnym przejawem cynizmu i wyrachowania, próbą ograniczania suwerenności poszczególnych państw członkowskich. To jest zamach na demokrację w Europie - stwierdził Rzymkowski. 

REKLAMA

Posłuchaj

Tomasz Rzymkowski gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24) 13:46
+
Dodaj do playlisty

 

Premier Mateusz Morawiecki sformułował wniosek po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. W liczącym 129 stron wniosku premier zwrócił się o zbadanie zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o Unii Europejskiej: zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.

Więcej w nagraniu. 

REKLAMA

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Tomasz Rzymkowski
Data emisji: 10.06.2021
Godzina emisji: 17.35

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej