Ożywienie w gospodarce: rosną zamówienia, poprawia się rentowność, firmy chcą zatrudniać, nie zwalniać
O widocznym już w gospodarce ożywieniu – które objawia się m.in. wzrostem zamówień i sprzedaży w firmach czy usługach – mówił w radiowej Jedynce Maciej Miniszewski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
2021-06-10, 18:45
- Ten fakt wydaje się potwierdzać nasz miesięczny wskaźnik koniunktury oraz dane płynące z kart płatniczych publikowanych przez banki, które wskazują, że usługi dotyczące m.in. zakwaterowania czy gastronomii, wyraźnie wzrosły – mówi gość Polskiego Radia.
Powiązany Artykuł
Kiedy osiągniemy poziom aktywności gospodarczej sprzed pandemii? Prezes PFR wyjaśnia
Ożywienie nie tylko w usługach, poprawiają się też nastroje w przemyśle i produkcji
Jak jednocześnie zwraca uwagę, poprawę wykazuje nie tylko sektor usług, ale po raz pierwszy od dawna wskaźnik pokazuje również pozytywne nastroje przedsiębiorców.
Posłuchaj
Rosną zamówienia…
Jednocześnie ankieta wykazuje wyraźny wzrost liczby zamówień oraz wskaźnika inwestycji – co czwarta badana firma mówi o wzroście zamówień na swoje wyroby czy usługi.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Ekonomiści o wynikach polskiego przemysłu: gospodarka znajduje się na szybkiej ścieżce wzrostowej
…wzrasta rentowność firm, co pozwala na inwestycje
O poprawie sytuacje świadczy też inne zjawisko – jak zauważa ekonomista, po raz pierwszy od dłuższego czasu, tak marże, jak i ceny rosły szybciej niż wzrost wynagrodzeń.
- Dzięki temu wzrosła rentowność i pojawiła się przestrzeń do realizacji inwestycji – podkreśla ekonomista.
Powiązany Artykuł
Firmy coraz lepiej oceniają koniunkturę gospodarczą. Tak wynika z badań BGK i PIE
Odwrócenie trendów w zatrudnieniu – większość firm chce zatrudniać, nie zwalniać
Z badania wynika też, że ponad 20 proc. firm planuje zwiększenie w najbliższych miesiącach zatrudnienia i tylko 5 procent firm myśli o jego zmniejszeniu.
- Sytuacja na rynku pracy od dłuższego czasu jest bardzo dobra, na co wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego oraz Eurostatu. Planowane zatrudnienie jest bardzo wysokie, szczególnie w usługach, i jest to efekt powrotu do gry gastronomii, jak i zakwaterowania oraz prac sezonowych – mówi Maciej Miniszewski.
REKLAMA
Jak podsumowuje, firmy, szczególnie te duże, chcą zatrudniać pracowników.
To ożywienie dotyczące firm niesie za sobą jednak również kłopoty – jak zauważa ekonomista, tak duży wzrost zamówień może prowadzić np. do problemów w łańcuchu dostaw, a w realizacji zamówień może przeszkodzić brak rąk do pracy.
Justyna Golonko, jk
REKLAMA