Dr Raubo o szczycie NATO w Brukseli: będzie najtrudniejszym w historii
- Ten szczyt jest jednym z najtrudniejszych. Ilość nawarstwiających się problemów, począwszy od kwestii stosunku do Rosji, a skończywszy na kwestiach związanych z problemami dostosowywania się do nowego wymiaru rywalizacji państw w aspekcie technologicznym, to jest dzisiaj wręcz gigantyczne wyzwanie dla NATO jako całości - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo, prezes Fundacji Instytut Bezpieczeństwa i Strategii.
2021-06-13, 20:30
W poniedziałek w Brukseli odbędzie się szczyt NATO. Polska delegacja spodziewa się m.in. potwierdzenia polityki otwartych drzwi w Sojuszu Północnoatlantyckim.
Powiązany Artykuł
Szczyt NATO w Brukseli. Szczerski: oczekujemy, że USA potwierdzą kontynuowanie zaangażowania w Europie
- Sam szczyt, samo spotkanie to jest jedna kwestia. Oczywiście jest to najbardziej widoczne z perspektywy obserwatora, dlatego, że w jednym miejscu, w jednej przestrzeni mamy przedstawicieli wszystkich partnerów natowskich oraz całą administrację, która zajmuje się prowadzeniem Sojuszu Północnoatlantyckiego jako struktury, ale droga do każdego ze szczytów NATO to jest droga, która owocuje w liczne spotkania, bardziej lub mniej zakulisowe formaty dyskusji, debat, pomiędzy dyplomatami, ale również kluczowymi liderami politycznymi. Nie zgodziłbym się, że jest to takie punktowe spojrzenie - podkreślił dr Raubo.
- Musimy zdawać sobie sprawę, że każdorazowo - czy był to szczyt w Warszawie, czy słynny w Walii, czy ten szczyt, który jest przed nami - to zawsze jest olbrzymia praca dyplomatów, wojskowych, całości administracji, również w wymiarze pewnych formatów zakulisowych. Ta praca jest rozpisana na wiele miesięcy - zaznaczył
Co na to Amerykanie?
Dużo się mówi także - w związku z prezydenturą Joe Bidena - o czymś w rodzaju nowego rozdania dla Sojuszu. Jak szczyt NATO będzie odebrany przez Amerykanów?
REKLAMA
- Ponad 50 proc. Amerykanów akceptuje, wręcz popiera działania prezydenta Bidena w zakresie jego relacji z głowami państw, z przedstawicielami innych podmiotów międzynarodowych. Jeśli chodzi o ocenę tego formatu polityki zagranicznej, przyjętego przez administrację Joe Bidena, to wydaje się, że jest to ważny sygnał dla obecnie rządzących w Białym Domu w kontekście G7, w kontekście szczytu natowskiego i podkreślenia właśnie interesów amerykańskich. Przy czym ja zawsze jestem bardzo ostrożny co do wskazywania takiej czystej gry interesów w kontekście Sojuszu Północnoatlantyckiego - odpowiedział gość audycji.
Posłuchaj
- Pamiętajmy, że nie jest to zwykła koalicja oparta tylko i wyłącznie na transakcji, na pewnym celu do osiągnięcia, który łączy nas w sposób bardzo luźny. Rzeczywiście sojusz NATO jest takim sojuszem wersji 2.0, która zawiera pewne wartości pozwalające przetrwać mu wiele problemów w relacjach amerykańsko-europejskich, relacjach wewnątrzeuropejskich - podsumował prezes Fundacji Instytut Bezpieczeństwa i Strategii.
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadził: Krzysztof Grzybowski
Gość: dr Jacek Raubo (UAM, prezes Fundacji Instytut Bezpieczeństwa i Strategii)
Data emisji: 13.06.2021
REKLAMA
Godz. emisji: 19.33
kmp
REKLAMA