Jakie będą zasady pracy zwierząt w służbach? Jest decyzja sejmowej komisji
Komisja administracji i spraw wewnętrznych jednogłośnie przyjęła projekt ustawy regulującej status prawny zwierząt pracujących w służbach mundurowych. Celem rządowego projektu nowelizacji ustawy o policji oraz niektórych innych ustaw jest zapewnienie godnej egzystencji psom i koniom od momentu ich doboru, przez czas realizacji zadań aż po sytuację po wycofaniu ze służby.
2021-06-14, 15:52
Zgodnie z projektem, opiekun psa lub konia służbowego ma mu zapewnić prawidłowe utrzymanie, w tym racjonalne żywienie i dbanie o stan zdrowia. Żywienie zwierzęcia wycofanego ze służby ma być dostosowanie do potrzeb jego organizmu, wagi, wieku, stanu zdrowia, warunków klimatycznych i wskazań lekarza weterynarii.
Powiązany Artykuł
Zwierzę terapeutą dla człowieka? "Dzięki niemu zdrowie fizyczne i psychiczne ulega poprawie"
Opiekun otrzymuje wyżywienie dla zwierzęcia w naturze albo równoważnik pieniężny w formie ryczałtu, wypłacanego co miesiąc z góry. Odpowiednie służby pokrywają też koszty zabiegów profilaktycznych i leczenia zwierząt służbowych.
Czytaj także:
- "Co gryzie weterynarza?" - tajniki zawodu lekarza zwierząt
- Nastolatka rzuciła się na niedźwiedzia, aby ratować psy. Zobacz nagranie
Pies służbowy, zgodnie z projektem, może przejść na emeryturę w wieku 9 lat, a koń 15 lub w wojsku - 18 lat. Zwierzę cały czas pozostaje na stanie swojej formacji. Pierwszeństwo w powierzeniu opieki będzie miał dotychczasowy opiekun, o ile wyrazi taką wolę.
Blisko tysiąc zwierząt w służbie
Zwierzęta pracują w Polsce między innymi w wojsku, policji, służbie więziennej czy straży granicznej. Według danych zawartych w uzasadnieniu do projektu, w Policji służy obecnie 915 psów i 54 konie.
REKLAMA
Posłuchaj
W ubiegłym roku wycofano ze służby 125 psów, w tym 85 żywych i 5 koni, w tym 4 żywe. W tym roku przewiduje się przejście na emeryturę 100 psów i 4 koni. Pies służbowy przeżywa na emeryturze średnio 4 lata, a koń 12 lat.
Posłuchaj
W innych służbach zwierząt jest znacznie mniej niż w policji. Roczny koszt zapewnienia dobrostanu zwierzętom służbowym wycofanym z użycia w policji może wynieść mniej niż 2 miliony 600 tysięcy złotych. W Służbie Ochrony Państwa ponad 13 tysięcy 500 złotych.
Obrady komisji przebiegły wyjątkowo zgodnie, sprawnie i merytorycznie. Praca psów i koni w służbach mundurowych została doceniona ponad podziałami. Teraz projekt trafi do drugiego czytania. Wejdzie w życie po trzech miesiącach od dnia ogłoszenia, czyli po wakacjach.
mbl
REKLAMA
REKLAMA