Spotkanie Andrzeja Dudy i Joe Bidena. Majmurek: linia dotycząca bezpieczeństwa na flance wschodniej będzie utrzymana

- Nie widzę rewolucji, ale jest zapewnienie o zachowaniu ciągłości relacji z Polską i regionem, w tym zapewnienie o ciągłości ochrony flanki wschodniej - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej". Gościem audycji był też red. Miłosz Lodowski.

2021-06-14, 19:00

Spotkanie Andrzeja Dudy i Joe Bidena. Majmurek: linia dotycząca bezpieczeństwa na flance wschodniej będzie utrzymana

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że Joe Biden zapewnił go, że bezpieczeństwo Polski leży mu na sercu. Do spotkania doszło na marginesie szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Dodał, że rozmowa dotyczyła także pogłębienia współpracy wojskowej.

Zdaniem Jakuba Majmurka, Amerykanie potwierdzili swoje ogólne kierunki polityki zagranicznej i pewną stałą doktrynę w regionie. - Czytam to w taki sposób, że ta linia choćby dotycząca bezpieczeństwa na flance wschodniej będzie utrzymana - powiedział.

"Pewna ciągłość relacji"

Dodał, że warto pamiętać, iż deklaracja padła w czasie, gdy relacje polsko-amerykańskie po przegranej Donalda Trumpa i przejęciu Białego Domu przez Joe Bidena ochłodziły się. - Te relacje nie będą już tak bliskie, nie będą tak ciepłe, nie widzę rewolucji, choć jest pewna ciągłość z Polską i regionem wynikająca z polityki i biznesu USA - mówił.


Powiązany Artykuł

pad 123 pap 1200 .jpg
"Bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej leży mu na sercu". Prezydent po spotkaniu z Joe Bidenem

Prezydent Andrzej Duda pozytywnie ocenił też kilkugodzinny szczyt NATO. Podkreślał, że narada poświęcona była między innymi bezpieczeństwu na wschodniej flance i zagrożeniom ze strony Rosji. Przywódcy krajów Sojuszu zdecydowali, że NATO będzie się reformować. Pakiet "NATO 2030" ma dostosować Sojusz do zmian na świecie, ale także dać odpór rosnącemu znaczeniu Rosji i Chin. Kraje NATO zgodnie uznały Rosję za wroga, a Chiny za zagrożenie bezpieczeństwa Sojuszu.

REKLAMA

- Powinniśmy w końcu zacząć stosować politykę transakcyjną, może z Demokratami będzie nam łatwiej rozmawiać o interesach, pytać, ile wkładamy i co dostajemy. W sytuacji kiedy pojawia się bowiem większy dystans emocjonalny, łatwiej się negocjuje i realizuje naszą rację stanu - podkreślił Miłosz Lodowski.

NATO w reformie

Plan reform zakłada, że kraje NATO będą konsultować się ze sobą nie tylko w sprawach wojskowych, ale także w dyplomatycznych, gospodarczych, technologicznych i we wszystkich innych, które wpływają na bezpieczeństwo. Sojusz podejmie także bliższą współpracę z demokratycznymi krajami partnerskimi, w tym z Japonią, Australią i Nową Zelandią. Sojusz zwiększy również liczbę szkoleń na Ukrainie i w Gruzji oraz w Iraku i Jordanii. Nawiąże także współpracę z państwami Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki, by stać się wiodącą siłą dyplomatyczną w świecie.


Posłuchaj

J. Majmurek i M. Lodowski o spotkaniu Duda-Biden ("Debata Dnia") 53:51
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Debata Dnia"

REKLAMA

Prowadzący: Joanna Miziołek 

Gość: Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna"), Miłosz Lodowski (publicysta)

Data emisji: 14.06.2021

Godzina: 18:04 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej