Podsumowanie szczytu G7. Szczepienia, zrównoważony rozwój i rewolucja technologiczna

Przywódcy G7 spotkali się w Kornwalii (Zjednoczone Królestwo) w dniach 11-13 czerwca 2021 r. w, jak to zostało określone w oficjalnym dokumencie, ''krytycznym momencie dla naszych ludzi i naszej planety''. Podsumowujemy zobowiązania liderów grupy wyznaczające jej społeczno-gospodarcze plany na najbliższe lata.

2021-06-15, 06:55

Podsumowanie szczytu G7. Szczepienia, zrównoważony rozwój i rewolucja technologiczna
Zdjęcie ilustracyjne. . Foto: G7

Pandemia zdefiniowała podejście do tematów poruszanych podczas spotkania liderów. Pierwszym celem jest położenie kresu pandemii i przygotowanie się na przyszłość poprzez podjęcie wzmożonego międzynarodowego wysiłku, natychmiastowe rozpoczęcie szczepień na całym świecie, dostarczenie jak największej liczby bezpiecznych szczepionek do jak największej liczby ludzi tak szybko, jak to możliwe.

Powiązany Artykuł

shutt biden 1200.jpg
Prezydent Joe Biden w Europie. Kluczowe dla gospodarki spotkania z liderami G7

Łączne zobowiązania G7 od początku pandemii zapewniają w sumie ponad dwa miliardy dawek szczepionek. Jednocześnie planuje się stworzyć odpowiednie ramy, aby wzmocnić zbiorową obronę przed zagrożeniami dla zdrowia na świecie poprzez zwiększenie i skoordynowanie globalnych zdolności produkcyjnych na wszystkich kontynentach, poprawę systemów wczesnego ostrzegania oraz wsparcie nauki w celu skrócenia cyklu opracowywania bezpiecznych i skutecznych szczepionek, terapii i testów z 300 do 100 dni.

Technologia dla odbudowy

Kolejnym celem ma być ożywienie globalnej gospodarki poprzez realizację planów odbudowy, które opierają się na wsparciu w wysokości 12 bilionów dolarów, które zostały wprowadzone w obieg podczas pandemii. Liderzy G7 chcą nadal wspierać gospodarkę tak długo, jak będzie to konieczne, przesuwając punkt ciężkości wsparcia z reakcji na kryzys na promowanie wzrostu w przyszłości. Chcą to osiągnąć poprzez tworzenie miejsc pracy, inwestowanie w infrastrukturę, napędzanie innowacji, a także wspieranie ludzi i wyrównywanie poziomu rozwoju, tak aby żadne miejsce ani żadna osoba, niezależnie od wieku, pochodzenia etnicznego czy płci wieku, nie pozostała w tyle.

Kolejnym celem gospodarczym jest zabezpieczenie przyszłego dobrobytu przez stwarzanie warunków do wolnego i sprawiedliwego handlu w ramach zreformowanego systemu handlowego, budowanie bardziej odpornej gospodarki światowej oraz sprawiedliwego globalnego systemu podatkowego.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

paszport szczepionkowy paszport covidowy shutter 1200 rarrarorro.jpg
Unijne certyfikaty covidowe podpisane. Mają ułatwić podróżowanie po Europie bez kwarantanny

Liderzy państw G7 zwrócili uwagę na konieczność dostosowania systemów podatkowych do zmieniającej się rzeczywistości. Stwierdzili, że świat potrzebuje systemu podatkowego, który będzie sprawiedliwy. Rozwiązania w tym zakresie mają zostać wypracowane w najbliższym czasie.

Kraje G7 wezwały również do działania na rzecz wolnego i sprawiedliwego handlu. Zreformowana Światowa Organizacja Handlu (WTO) powinna stać w jego centrum i zapewnić, aby był wolny i sprawiedliwy dla wszystkich, bardziej zrównoważony, odporny i odpowiadał potrzebom obywateli świata. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, by dobrobyt, który może przynieść handel, był odczuwany przez wszystkie narody, a zwłaszcza przez osoby ubogie.


Na zielono

Liderzy zobowiązali się chronić naszą planetę poprzez wspieranie zielonej rewolucji, która tworzy miejsca pracy i ogranicza emisje gazów cieplarnianych, dążąc do ograniczenia wzrostu temperatury na świecie do 1,5 stopnia. Zobowiązali się do osiągnięcia zerowej emisji netto nie później niż do 2050 r., zwiększenia i poprawy finansowania działań na rzecz klimatu do 2025 r. oraz do zachowania lub ochrony co najmniej 30 procent powierzchni ziemi i oceanów do 2030 r.

Zdecydowali również o wzmocnieniu partnerstwa z innymi krajami, aby przywrócić światu lepsze warunki, poprzez radykalną zmianę podejścia do inwestycji w infrastrukturę, w tym poprzez inicjatywę na rzecz czystego i ekologicznego wzrostu. W szczególności kraje G7 są zdecydowane pogłębić obecne partnerstwo na rzecz nowego porozumienia z Afryką, w tym poprzez zwiększenie wsparcia ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla krajów najbardziej potrzebujących.

REKLAMA

PolskieRadio24.pl/ G7/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej