Wiceminister rozwoju: w pandemii firmy rodzinne odegrały ważną rolę w zachowaniu miejsc pracy
M.in. dzięki firmom rodzinnym Polska w miarę dobrze przeszła przez kryzys gospodarczy będący efektem pandemii - ocenił wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak. Podkreślił, że nie są one zawsze nakierowane na "na zysk tu i teraz".
2021-06-17, 17:13
Wiceszef MRPiT uczestniczył w debacie fundacji Warsaw Enterprise Institute "Jaka przyszłość firm rodzinnych? - wyzwania rozwojowe".
Nieużak zgodził się, że trzeba tworzyć takie ramy funkcjonowania przedsiębiorstw na rynku, by ułatwić im działalność. - Nie jest jednak tak, że możemy ustawić system pod firmy rodzinne, a (...) dyskryminować firmy nie rodzinne - zaznaczył.
Wiceminister zwrócił uwagę, że w czasie pandemii firmy rodzinne odegrały ważną rolę dla zachowania miejsc pracy. - Mają inne taktyki przetrwania. Nie są zawsze nakierowane na zysk tu i teraz - zaznaczył. Dodał,
Powiązany Artykuł
Powiązany Artykuł
Instytucja fundacji ochroni firmę przed wstrząsem związanym ze zmianą właściciela. Projekt do konsultacji
Niedużak przypomniał, że zakończyły się konsultacje dot. projektu ustawy o fundacji rodzinnej, a niedawno odbyła się tzw. konferencja uzgodnieniowa. - Jest sporo kwestii, które rynek sygnalizował, żeby je zmienić w projekcie - powiedział. Dał przykład m.in. ulgi repatriacyjnej. Chodzi, jak powiedział, o rozwiązanie podatkowe, "które uczyni bardziej atrakcyjnym osadzenie fundacji rodzinnej w Polsce".
- Zabiegamy o to, żeby była neutralność podatkowa - czy ktoś ma grupę spółek, czy fundację rodzinną, żeby nie było różnicy podatkowej - zapewnił Niedużak, odnosząc się do prac nad projektem ustawy. Zdaniem wiceszefa MRPiT "wyzwaniem będą rozmowy m.in. z Ministerstwem Sprawiedliwości, resortem finansów, Rządowym Centrum Legislacyjnym, by ten projekt mógł przejść przez Komitet Stały RM".
REKLAMA
Jak ocenił, przygotowanie projektu to ważny krok ku poprawie jakości polskiego prawa, jeżeli chodzi o zabezpieczenie sukcesji w firmach rodzinnych i ochronę ich kapitału przed rozdrobnieniem.
Efektem ustawy o fundacji rodzinnej ma być zapewnienie skutecznej, wielopokoleniowej sukcesji w firmach rodzinnych; budowa silnych i rodzimych marek; akumulacja i ochrona ich kapitału. Twórcy przepisów chcą, by "proces sukcesji w firmach w jak największym stopniu przebiegał zgodnie z wizją ich nestorów. Regulacje prawne w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wraz z Ministerstwem Finansów.
PR24, akg
REKLAMA