"Ważą się losy kluczowej jednostki wytwórczej". Jakub Wiech o sprawie Turowa
- Jest to temat, który jest szalenie ważny dla naszego kraju. Jest szalenie ważny nie tylko z przyczyn politycznych, ale też gospodarczych, gdyż ważą się tu losy kluczowej jednostki wytwórczej, jednostki generacyjnej, jeśli chodzi o region południowo-zachodniej Polski, która ma niebagatelny wpływ na cały polski system elektroenergetyczny - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech, komentując spór Polski i Czech w sprawie kopalni w Turowie.
2021-06-18, 20:39
Dwudniowe negocjacje dotyczące kopalni Turów zakończyły się bez porozumienia. Rozmowy zostaną wznowione we wtorek. Delegacje Polski i Czech ponownie spotkają się w Pradze. To były bardzo intensywne dwa dni i twarde rozmowy. Poruszyliśmy dużo kwestii. Myślę, że po obu stronach mamy lepsze zrozumienie. Jest wspólna intencja rozwiązania tego sporu w duchu dobrosąsiedzkiej współpracy i w sposób długotrwały. Idziemy w kierunku porozumienia - powiedział minister środowiska i klimatu Michał Kurtyka. W audycji "Stan rzeczy" o konflikcie mówił Jakub Wiech.
Powiązany Artykuł
Kolejna tura negocjacji ws. kopalni Turów. Wiceszef MSZ: jest wola obu stron, aby uzyskać kompromis
Turów ważny dla Polski
Gość PR24 podkreślił, że sprawie Turowa przygląda się już od kilku lat, bo tak długi tak naprawdę jest już ten spór. Jak wyjaśnił, początkowo miał on charakter lokalny, jednak w pewnym momencie czeski region, który uskarża się na kopalnię w Turowie, poprosił o wsparcie rząd centralny.
- Jest to temat, który jest szalenie ważny dla naszego kraju. Jest szalenie ważny nie tylko z przyczyn politycznych, ale też gospodarczych, gdyż ważą się tu losy kluczowej jednostki wytwórczej, jednostki generacyjnej, jeśli chodzi o region południowo-zachodniej Polski, która ma niebagatelny wpływ na cały polski system elektroenergetyczny - mówił Jakub Wiech.
- Wstrzymanie budowy Baltic Pipe. Piotr Naimski: zalecam spokój w tej sprawie
- "Ignorancja albo złe intencje wobec Polski". Małecki o żądaniu zamknięcia kopalni Turów
O co chodzi z Turowem?
Publicysta wyjaśnił, na czym tak naprawdę polega ten spór. Jak podkreślił, strona czeska uskarża się o obniżenie lustra wody, co utrudnia czerpanie wody pitnej. Jak wyjaśnił - jedno z ujęć wody pitnej było szczególnie zagrożone. I w tej sprawie najpierw administracja lokalna, później także centralny rząd w Czechach zaczął zabiegać o to, by Polska "wdrożyła tu kroki zaradcze".
Powiązany Artykuł
Przewodniczący Solidarności 80 w Turowie: to, czego chcą od nas Czechy, jest nierealne
- Przełomem było złożenie przez Czechy pozwu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którym podniesiono zarzuty formalno-prawne dotyczące tego, w jaki sposób strona polska wystawiła koncesję na wydobycie węgla w Turowie i w jaki sposób tam zostały podjęte decyzje środowiskowe, jak przebiegał proces wydawania zgód środowiskowych na funkcjonowanie tej inwestycji - wyjaśnił Jakub Wiech, dodając, że polski rząd został najwyraźniej zaskoczony tak ostrym działaniem TSUE ws. Turowa.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Gość: Jakub Wiech (energetyka24.com)
Data emisji: 18.06.2021
Godzina emisji: 19.06
REKLAMA
IAR/PR24/jmo
REKLAMA