"Staramy się przedstawić realia epopei". Alicja Waścińska o wystawie Rękopis "Pana Tadeusza"
- Staramy się na wystawie przede wszystkim odpowiedzieć na pytania, jak wyglądały realia opisywane w "Panu Tadeuszu". Taką główną osią, o której pozwoliłam sobie opowiedzieć w filmikach, jest Telimena, Zosia, pan Tadeusz - bohaterowie, na których się skupiamy i historyczna narracja, jaka w "Panu Tadeuszu" się pojawia - powiedziała w Polskim Radiu 24 Alicja Waścińska (z Działu Artystycznego Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu).
2021-06-25, 10:40
MUZEUM PANA TADEUSZA – to najnowocześniejsza placówka muzealna prezentująca zbiory Ossolineum na tle historycznym i literackim: Gabinety Świadków Historii, Gabinet Literacki im. Tadeusza Różewicza, filmy edukacyjne, Dział Interpretacji Historii, wystawy stałe – stacjonarne i VR.
- Jeśli chodzi o filmiki, to jak najbardziej staraliśmy się z zespołem uatrakcyjnić formę, tak, żeby strój również nawiązywał do treści, które pojawiają się w danym filmiku. Natomiast będąc przewodnikiem (stacjonarnym - red.), byłoby to dużo trudniejsze, dlatego, że nie wiem, czy dałabym radę przechodzić w tych wszystkich wspaniałych sukniach, pantofelkach - mówiła Alicja Waścińska.
- Jeśli chodzi o ubiory, opowiadaliśmy o tych z przełomu XVIII/XIX wieku, co oczywiście nie oznacza, że nie powracaliśmy do XVIII wieku, do początków, do drugiej połowy. Porządkując informacje, które tam się pojawiały, zaczynaliśmy od czasów Marii Antoniny, od jej przełomowego pojawienia się w białej koszuli typu chemise - koniecznie trzeba nadrobić obraz, który pojawia się w filmiku. Co było takiego rewolucyjnego w tym jej ubiorze? Przede wszystkim to, że do tej pory takiej sukni nie prezentowano na oficjalnych portretach władczyń. To, co się pojawia dalej, to już jest okres rewolucji francuskiej, który wiąże się nie tylko z różnymi wydarzeniami historycznymi, ale także z rewolucją w modzie - dodała.
Posłuchaj
Gościem audycji był także Marcin Szyjka, kurator wystaw dedykowanych Tadeuszowi Różewiczowi, który mówił nie tylko o propozycjach związanych z poetą, ale także o innych wielkich Polakach. - Muzeum Pana Tadeusza powinno oczywiście kojarzyć się z Panem Tadeuszem i Adamem Mickiewiczem. Mamy też gabinety świadków historii. To Jan Nowak-Jeziorański, Władysław Bartoszewski. W Muzeum Pana Tadeusza prezentujemy ich zbiory, ich osiągnięcia. Były to znane postacie.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Weekend kulturalny"
Prowadziła: Maja Kluczyńska
REKLAMA
Goście: Marcin Szyjka (kurator wystaw dedykowanych Tadeuszowi Różewiczowi) i Alicja Waścińska (z Działu Artystycznego Muzeum)
Data emisji: 24.06.2021
Godz. emisji: 23.36
kmp
REKLAMA
REKLAMA