Białystok: otwarto Centrum Pomocy Polakom na Białorusi i uciekającym przed reżimem
Centrum Pomocy Polakom z Białorusi i Białorusinom uciekającym przed reżimem w swoim kraju otwarto w poniedziałek oficjalnie w Białymstoku. Jest dofinansowane przez polski rząd. Centrum mieści się w podlaskim oddziale stowarzyszenia Wspólnota Polska przy ul. Kilińskiego 13.
2021-06-28, 21:21
Prezes podlaskiej Wspólnoty Polskiej Anna Kietlińska i pełnomocnik polskiego rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak podkreślili, że jest to adres od wielu lat znany Polakom z Białorusi, miejsce przez nich często odwiedzane, rozpoznawalne, miejsce współpracy i pomocy, kontaktu, teraz będzie jeszcze pełnić dodatkowe funkcje wobec tych, którzy z Białorusi uciekają do Polski przed reżimem białoruskich władz.
Centrum prowadzi Wspólnota Polska we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie i Fundacją Wolność i Demokracja. Białystok to pierwsze duże miasto w Polsce, gdzie zatrzymują się Polacy z Białorusi.
Moment sprawdzianu
Podczas otwarcia centrum podkreślano, że w związku z wydarzeniami na Białorusi jest "moment sprawdzianu ludzkiego i obywatelskiego".
Powiązany Artykuł
"Kolejny krok wstecz". Szef RE krytycznie o zawieszeniu udziału w Partnerstwie Wschodnim przez Białoruś
- Jesteśmy w momencie próby, w momencie próby dla naszych rodaków na Białorusi, w momencie próby - również to dodam - dla całego narodu białoruskiego, dla społeczności demokratycznej w Europie i na świecie. Dla nas Polaków to jest ważny moment dlatego, że krzywdzeni są nasi rodacy. Krzywdzeni są za to, że są Polakami. I my nie jesteśmy bierni w tej sytuacji, chcemy pomóc naszym rodakom - mówił Jan Dziedziczak.
REKLAMA
- "Nie zostawimy go w takim stanie". Szczerski zapowiada dalsze działania ws. Poczobuta
- Białoruś: polski aktywista i muzyk Igor Bancer dostał skierowanie na prace przymusowe
Zapewniał, że pomoc dostanie każdy Polak, który przybędzie z Białorusi.
- I stąd ten punkt, stąd to miejsce, gdzie Polak z Białorusi może dowiedzieć się w jaki sposób pomoc może mu być udzielona, jakie są propozycje państwa polskiego, jakie są propozycje polskiego samorządu - powiedział Dziedziczak.
Pomoc ponad podziałami
Podkreślano, że centrum powstało ponad podziałami politycznymi.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Proces białoruskich opozycjonistów. Wiktar Babaryka nie przyznaje się do winy
- Rywalizujemy na co dzień, natomiast chcemy pokazać i naszym rodakom na Białorusi i reżimowi na Białorusi, że w sprawach decydujących jesteśmy razem i się nie damy podzielić reżimowi żadnemu - powiedział Dziedziczak.
Posłuchaj
Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski powiedział, że "na szczęście sprawa Białorusi, sprawa Polaków na Białorusi, jest tym elementem, który nas łączy" i udało się podjąć działanie ponad podziałami.
Poseł KO Robert Tyszkiewicz, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, szef zespołu parlamentarnego ds. Białorusi podkreślił, że centrum to konkret, a Polacy z Białorusi potrzebują właśnie konkretnej pomocy i niestety należy się spodziewać tego, że uchodźców z Białorusi będzie więcej: Polaków i Białorusinów. Dodał, że dobrze, że pomoc w centrum będą dostawać wszyscy, bo reżimowi zależy na skłóceniu jednych i drugich.
Powiązany Artykuł
Białoruś: Raman Pratasiewicz i jego partnerka przeniesieni do aresztu domowego. Rodzina jest odcięta od informacji
- Wszyscy łączymy się w trosce o los naszych rodaków w republice Białoruś - powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Deklarował pomoc w kwestiach administracyjnych.
REKLAMA
Praktyczne wsparcie
Centrum S.O.S. Białorusi Centrum Pomocy Humanitarnej jest kwotą prawie 1 mln zł dofinansowane przez polski rząd (Kancelarię Premiera) w ramach projektu Centrum Pomocy Polakom z Białorusi. Ma nieść Polakom z Białorusi, ale też Białorusinom wszelką praktyczną pomoc w załatwianiu formalnych spraw związanych z pobytem w Polsce, wypełnianiem dokumentów, znalezieniem pracy, mieszkania, miejsc dla dzieci w placówkach edukacyjnych, dawać zapomogi finansowe (doraźna pomoc), uczyć języka polskiego.
- Marcin Przydacz: wydaliśmy ponad milion wiz dla Białorusinów
- "To nasi bohaterowie". Rusłan Szoszyn o więźniach politycznych reżimu Łukaszenki
Powstanie też strona internetowa dedykowana tej pomocy, informacjom o niej. W centrum znajdą się tzw. asystenci emigranta pomagający we wszystkich tych sprawach, chodząc po urzędach, szkołach, instytucjach.
Powiązany Artykuł
Mijają trzy miesiące od zatrzymania Andżeliki Borys
Centrum mieści się w budynku należącym do miasta Białystok. Wiceprezydent Rafał Rudnicki powiedział, że wkrótce będą zaprezentowane informacje o pomocy miasta dla uciekających z Białorusi.
REKLAMA
Pomoc dla aresztowanych
Projekt formalnie rozpoczął się 1 czerwca, już obsłużono ok. 30 osób. Anna Kietlińska poinformowała, że centrum będzie zbierać wszelkie potrzebne informacje od zgłaszających się po pomoc, tworzyć bazę danych, zbierać informacje o represjach.
Centrum będzie też prowadzić pomoc dla aresztowanych liderów Związku Polaków na Białorusi. Przypomniano, że w więzieniu na Białorusi przetrzymywani są prezes związku Andżelika Borys i Andrzej Poczobut.
fc
REKLAMA