Zakwit sinic w Zatoce Gdańskiej. Kilkanaście miejsc objętych zakazem kąpieli

W 11 nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego woda nie nadaje się do kąpieli z powodu zakwitów sinic - poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny. Zakwit sinic odnotowano na wszystkich ośmiu kąpieliskach zlokalizowanych w Sopocie, a także na trzech kąpieliskach w Gdyni: w Orłowie, Redłowie oraz Śródmieściu.

2021-06-30, 17:24

Zakwit sinic w Zatoce Gdańskiej. Kilkanaście miejsc objętych zakazem kąpieli
Sinice pojawiły się na 11 plażach Trójmiasta. Foto: LD/ FORUM

Sanepid przypomina, że w przypadku zakwitu sinic zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Powiązany Artykuł

Plaża wakacje wczasy urlop 1200.jpg
Polacy spragnieni wakacji. Prawie połowa z nas w czasie urlopu gdzieś wyjedzie

Sinice to nie makroglony

Sinice (cyjanobakterie) należą do bakterii i zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.

Czytaj także: 

Sanepid zaznacza, aby nie mylić sinic z makroglonami, które mogą unosić się przy powierzchni wody w strefie brzegowej jezior czy Bałtyku. Często fale wyrzucają na brzeg plaż te zielone maty, które choć nie wyglądają estetycznie i w wyniku rozkładu przez bakterie mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, to same nie są szkodliwe i nie są źródłem toksyn.

Jak podkreśla Sanepid, sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie.

REKLAMA

Sytuacja jest dynamiczna

Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach), obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.

Powiązany Artykuł

bałtyk o wschodzie słońca free pixabay 1200.jpg
Tajemnice Bałtyku. Jak ujrzeć morświna i odróżnić krewetkę od garneli?

Jak wyjaśnia Sanepid, przewidywanie występowania zakwitów wody jest bardzo trudne, gdyż istotne znaczenie mają tu zmienne warunki pogodowe, takie jak nasłonecznienie, wiatr czy deszcz. Dlatego nie da się z góry ustalić, kiedy sinice się pojawią i jak długo będą się utrzymywać w danym akwenie wodnym.
Z reguły w miejscach osłoniętych od wiatru, zatoczkach, gdzie jest mniejsze falowanie i mieszanie wód, sinice mogą utrzymywać się znacznie dłużej niż na otwartej przestrzeni.

U wybrzeży Zatoki Gdańskiej masowy zakwit sinic może być odnotowywany tylko na części plaż, a jest to związane z kierunkiem i siłą wiatru, który może przesuwać powierzchniowy zakwit nawet w ciągu kilku godzin.


mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej