Zmiany w Krajowym Planie Odbudowy. Rząd informuje o uwzględnionych uwagach i propozycjach
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej organizuje serię spotkań, podczas których prezentuje zmiany w Krajowym Planie Odbudowy - wysłuchania odwrócone. Resort wprowadził zmiany w dokumencie po konsultacjach społecznych.
2021-07-02, 08:01
Kolejnym, zaprezentowanym filarem KPO jest "Transformacja cyfrowa". Wydarzenie otworzyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Powiązany Artykuł
![internet 1200 free.jpg](http://static.prsa.pl/images/92149fc1-2535-4e80-90b7-0619a22499e9.jpg)
Szybki internet dla 2 mln gospodarstw domowych. To jedno z założeń Krajowego Planu Odbudowy
- Celem konsultacji społecznych jest nie tylko poinformowanie społeczeństwa o planowanych zmianach w danym obszarze, ale także zebranie informacji zwrotnej, jak te zmiany są przyjmowane. Dokładnie tak jest w przypadku KPO. Państwo mówiliście lub pisaliście, a my słuchaliśmy, czytaliśmy, analizowaliśmy i również wewnętrznie dyskutowaliśmy na temat możliwości uwzględnienia tych uwag czy propozycji. Jednym z elementów procesu były wysłuchania, które doprowadziły do dzisiejszego spotkania – mówiła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
W wyniku uwag wprowadzono wiele zmian
Krajowy Plan Odbudowy będzie finansowany z Funduszu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Konsultacje społeczne i wysłuchania publiczne znacząco wpłynęły na ostateczny kształt dokumentu.
Do części Krajowego Planu Odbudowy dotyczącej transformacji cyfrowej uwagi zgłosiło około 150 osób, instytucji czy organizacji. W ich wyniku wprowadzono wiele zmian. Dopisano między innymi możliwość realizacji inwestycji dotyczących rozwoju sieci 5G czy wsparcie inwestycji dotyczących wykorzystania cyfrowych rozwiązań w edukacji.
REKLAMA
Nastąpiły też zmiany w zakresie działań systemu e-administracji. Dodano także działania w sprawie stworzenia sieci liderów rozwoju cyfrowego. Działania dotyczące kompetencji cyfrowych zostały uzupełnione między innymi o możliwość objęcia nimi uczniów realizujących naukę zdalną i wspierających ich rodziców.
Spotkania są otwarte dla wszystkich
Seria wysłuchań odwróconych, dotycząca nowej perspektywy finansowej, rozpoczęła się spotkaniem na temat Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027, które odbyło się 23 czerwca. Wysłuchanie to umożliwienie wypowiedzenia się, przedstawienia opinii i oczekiwań, w trakcie którego nie ma wymiany zdań między uczestnikami. Wysłuchania są otwarte dla każdej instytucji i osoby prywatnej, która chce w nich uczestniczyć jako widz lub mówca, a ich celem jest dostarczenie w danej sprawie argumentów i opinii różnych podmiotów oraz wyważenie sprzecznych interesów stron.
W marcu 2021 r. odbyło się 5 wysłuchań publicznych na temat Krajowego Planu Odbudowy, oddzielnie dla każdego komponentu KPO. Patronem tego przedsięwzięcia był Podkomitet do spraw rozwoju partnerstwa, funkcjonujący w ramach Komitetu ds. Umowy Partnerstwa na lata 2014-2020.
Czym są wysłuchania odwrócone?
Wysłuchania odwrócone są odpowiedzią na pierwszą serię spotkań. Mają na celu zaprezentowanie zmian wprowadzonych w dokumencie, zaproponowanych podczas konsultacji społecznych oraz przedstawienie stanowiska w sprawie tych uwag, które nie znalazły swojego odzwierciedlenia w tekście KPO.
REKLAMA
Kolejne spotkania odbędą się: 2 lipca - "Zielona energia i zmniejszenie energochłonności" oraz 5 lipca "Zielona, inteligentna mobilność". Są one transmitowane na żywo na kanale MFiPR w You Tube. Więcej informacji na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
PolskieRadio24.pl, PAP, DoS
REKLAMA