Derby po raz pierwszy wygrała kobieta. Wielki sukces Joanny Wyrzyk

Joanna Wyrzyk wygrała w niedzielę na służewieckim torze wyścigów konnych 77. Westminster Derby dla 3-letnich koni. To pierwszy sukces kobiety w dotychczasowych wyścigach w tej najbardziej prestiżowej gonitwie sezonu.

2021-07-04, 20:23

Derby po raz pierwszy wygrała kobieta. Wielki sukces Joanny Wyrzyk
Joanna Wyrzyk na koniu Guitar Man wygrała gonitwę Westminster Derby na torze wyścigów konnych na warszawskim Służewcu. Foto: PAP/Piotr Nowak

Za nami jedna z najbardziej prestiżowych gonitw sezonu - Derby. Na warszawskim Torze Wyścigów Konnych Służewiec podczas Gali Derby - oprócz tej najważniejszej gonitwy o błękitną wstęgę - rozegrano jeszcze osiem wyścigów, w tym Memoriał Fryderyka Jurjewicza oraz Nagroda Prezesa Totalizatora Sportowego.

Posłuchaj

Olgierd Cieślik o o Gali Derby (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

 

Prezes Totalizatora Sportowego Olgierd Cieślik przypomniał, że Gala Derby, obok organizowanej jesienią Wielkiej Warszawskiej, to najważniejsze zawody sezonu wyścigowego w Polsce. Podkreślił, że wygrana w Derbach to bardzo duży prestiż.

Dystans 2400 metrów amazonka dosiadająca gniadego ogiera Guitar Man pokonała w czasie 2.38,7 i wyprzedziła na elastycznym torze przy pochmurnej pogodzie o łeb klacz Nanię, na której jechał Jan Verner. Trzeci na celowniku zameldował się kolejny ogier Anator, którego dosiadał Tomas Lukasek.

Zwycięskiego konia trenuje ojciec triumfatorki Adam Wyrzyk. Nanią opiekuje się Roland Dzubasz, a Anatorem Wojciech Olkowski.

- Jestem szczęśliwa, że to ja wygrałam ten ważny wyścig. Miałam go nie prowadzić, ale tak się wszystko ułożyło i zdecydowałam się na jazdę po froncie - powiedziała mając łzy radości w oczach 24-latka.


Posłuchaj

"Nawet mnie zaskoczył swoją walecznością" - powiedziała Joanna Wyrzyk (IAR) 0:37
+
Dodaj do playlisty

 

Szczęśliwy był jej ojciec, który, jak powiedziała Joanna, nigdy nie zmusza jej do jazdy za wszelką cenę i nie wywiera na niej żadnej presji. Czwarty na mecie był ogier Adalen, także trenowany przez Adama Wyrzyka.

Na Adalenie pojechał ubiegłoroczny zwycięzca Westminster Derby Szczepan Mazur. Wtedy do sukcesu poprowadził ogiera Night Thunder. O sukces otarła się wtedy Joanna Wyrzyk, zajmując na klaczy Inter Royal Lady druga lokatę.

Kolejne miejsca w niedzielnym wyścigu zajęły: 5. Gryphon (trener Maciej Janikowski, dżokej Aleksander Reznikow), 6. Falvio (trener Andrzej Walicki, dżokej Sanzar Abajew), 7. Paradise Hill (trener Andrzej Borkowski, praktykant dżokejski Dastan Sabatbekow), 8. Young Thomas (trener Krzysztof Ziemiański, dżokej Martin Srnec), 9. Diamond Kitty (trener Adam Wyrzyk, starszy uczeń Bołot Kałysbek Uulu), 10. Bat Eater (trener Salih Plavac, dżokej Vaclav Janacek), 11. Zanzily Passion (trener Krzysztof Ziemiański, dżokej Stefano Mura), 12. Lady Joanna (trener Maciej Jodlowski, dżokej Per-Anders Graberg), 13. Power Barbarian (trener Andrzej Walicki, dżokej Anton Turgajew).

Posłuchaj

Olgierd Cieślik: przyjęliśmy więcej gości, powoli wracamy do normalności (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

 

- Na miękkim torze zwyciężył koń mający w genach klasę. Pierwszy raz w wyścigu Derby wygrała kobieta, parę razy była druga, ale nigdy nie wygrała. W wyścigu pojechała na front - powiedział rekordzista wśród służewieckich szkoleniowców Andrzej Walicki.

W puli nagród międzynarodowej gonitwy znalazło się 175 tys. złotych. Pierwsza lokata premiowana była 100 tysiącami, druga 40 tys, a trzecia 20 tys.

Gonitwa Derby została ufundowana przez XII lorda miasta Derby sir Edwarda w 1780 roku. W Polsce wyścig po raz pierwszy rozegrany został na Polu Mokotowskim w 1896 roku.
Derby stanowi tak zwaną drugą koronę. Jeśli koń wcześniej wygra Nagrodę Rulera (1600 m), a później St. Leger, zdobywa miano trójkoronowanego, a takich koni było na Służewcu czternaście.

Oddany do użytku publiczności w 1939 roku tor na Służewcu uważany jest przez miłośników jeździectwa za jeden z najbardziej funkcjonalnych i najładniejszych obiektów tego typu w Europie. Przedtem sympatycy wyścigów pasjonowali się rywalizacją na starym torze przy ulicy Polnej na Polu Mokotowskim.

Polecane

Wróć do strony głównej