Polacy czują się lepiej na rynku pracy. Ponad dwie trzecie badanych deklaruje pewność zatrudnienia

W czerwcu niemal cztery piąte (78 proc.) pracujących zarobkowo zadeklarowało większe lub mniejsze poczucie pewności zatrudnienia. Większość z tej grupy, 42 proc., możliwość utraty obecnej pracy uznała za mało prawdopodobną - wynika z opublikowanego we wtorek badania CBOS.

2021-07-06, 11:29

Polacy czują się lepiej na rynku pracy. Ponad dwie trzecie badanych deklaruje pewność zatrudnienia
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: rawpixel/Pixabay

Jak wynika z najnowszego badania na temat rynku pracy, przeprowadzonego przez CBOS, 78 proc. pracujących zarobkowo zadeklarowało większe lub mniejsze poczucie pewności zatrudnienia, przy czym większość z tej grupy (42 proc.) możliwość utraty obecnej pracy uznała za mało prawdopodobną.

Maleje liczba osób, które boją się utraty pracy

W stosunku do maja odsetek osób pracujących zarobkowo, które biorą pod uwagę możliwość utraty obecnej pracy, zmniejszył się o 2 punkty procentowe, a jednocześnie o 2 punkty procentowe przybyło tych, którzy w większym lub mniejszym stopniu są pewni jej utrzymania. Jest to najlepszy rezultat od marca 2020 r.

Dwie trzecie badanych dobrze ocenia też sytuację swojego zakładu pracy

Z informacji CBOS wynika, że w czerwcu blisko dwie trzecie (62,6 proc.) pracujących zarobkowo oceniło, że sytuacja w ich zakładach pracy jest dobra, przy czym badani w większości (52,2 proc.) określali ją jako po prostu dobrą, a w mniejszości byli uważający ją za bardzo dobrą (10,4 proc.).

Powiązany Artykuł

Kelnderka restauracja gastronomia Shutterstock 1200.jpg
Gastronomia i hotelarstwo stają na nogi. Są jednak problemy ze znalezieniem chętnych do pracy

"Ponad jedną czwartą (26,6 proc.) stanowili pracujący postrzegający sytuację w swoich zakładach pracy jako "ani dobrą, ani złą", natomiast 8,3 proc. respondentów oceniło, że sytuacja w ich zakładach pracy jest zła, jednak zaledwie 0,7 proc. uznało ją za bardzo złą, a 7,6 proc. – za po prostu złą. Nieliczni nie potrafili jej ocenić (2,4 proc.)" – napisano w komunikacie CBOS.

REKLAMA

Poprawiają się też oceny dotyczące sytuację w zakładach pracy

Oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy są nieznacznie lepsze niż przed miesiącem – po 1 punkcie procentowym wzrosły odsetki pracujących zarobkowo, którzy twierdzą, że sytuacja w ich zakładach pracy jest dobra, oraz tych, którzy określają ją jako "ani dobrą, ani złą", a o 2 punkty procentowe ubyło badanych oceniających ją źle.

Powiązany Artykuł

firma spotkanie biznes 1200.jpg
Więcej firm rejestruje się w bazie REGON, niż kończy działalność. Tak wynika z raportu PARP

Od stycznia 2021 roku ocena aktualnej sytuacji w zakładach pracy z miesiąca na miesiąc powoli się poprawia (od początku roku odsetek pracujących dobrze oceniających sytuację w swoim miejscu pracy wzrósł o 8 punktów procentowych) – napisano w komunikacie o wynikach badania.

Dobre oceny sytuacji w zakładach pracy dotyczą też przyszłości

W czerwcu, tak jak w poprzednich miesiącach, większość (63,2 proc.) pracujących zarobkowo przewidywała, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy pozostanie bez zmian. Pozostali znacznie częściej spodziewali się poprawy niż pogorszenia (18,5 proc. wobec 9,4 proc.).

Warto też dodać, iż nawet badani spodziewający się w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy poprawy lub pogorszenia sytuacji w swoim zakładzie pracy na ogół nie oczekiwali istotnych zmian (2,4 proc. mówiło o zdecydowanej poprawie, a 1,1 proc. o zdecydowanym pogorszeniu). Co jedenasty (8,9 proc.) respondent nie potrafił ocenić, jak w ciągu najbliższego roku będzie wyglądała sytuacja w jego miejscu pracy.

REKLAMA

"Prognozy sytuacji w zakładach pracy na najbliższy rok są minimalnie mniej optymistyczne niż przed miesiącem. W porównaniu z majem mniej pracujących uważa, że sytuacja w ich zakładach pracy poprawi się (spadek o 3 punkty procentowe, do poziomu z kwietnia br.), przybyło natomiast badanych niespodziewających się w ciągu najbliższych miesięcy żadnych zmian w swoich zakładach pracy (wzrost o 2 punkty) oraz obawiających się pogorszenia (wzrost o 1 punkt, do poziomu z maja br.)" – napisano w komunikacie CBOS.


PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej