Bałkany Zachodnie, kwestia nielegalnej imigracji. Premier Jansa o priorytetach słoweńskiej prezydencji w UE

Zbliżanie krajów Bałkanów Zachodnich do Unii i odbudowa europejskiej gospodarki po pandemii znalazły się wśród priorytetów przewodnictwa Słowenii we Wspólnocie w tym półroczu. Przedstawił je na sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu premier Słowenii Janez Jansza.

2021-07-06, 13:03

Bałkany Zachodnie, kwestia nielegalnej imigracji. Premier Jansa o priorytetach słoweńskiej prezydencji w UE

Szef słoweńskiego rządu mówił, że w perspektywie krótkoterminowej Unia musi zrobić wszystko, by jak najłagodniej przejść czwartą falę pandemii i postawić na nogi gospodarkę. Zapowiedział szybkie zatwierdzanie krajowych planów odbudowy po akceptacji przez Komisję Europejską.

Powiązany Artykuł

Pahor1200/Forum
Słowenia rozpoczęła drugą prezydencję w UE. Ekspert: po 1991 r. reformy przebiegły tam szybko

W dłuższej perspektywie Unia ma rozszerzyć się o kraje Bałkanów Zachodnich. Słowenia chce zbliżać je do Wspólnoty podczas swego przewodnictwa. "Trzeba tchnąć nowego ducha w europejskie aspiracje Bałkanów Zachodnich. Trzeba iść do przodu, bo jeśli my tego nie zrobimy, to zrobi to kto inny, kto ma inne interesy i wyznaje inne wartości" - mówił premier Słowenii. Janez Jansza nie powiedział, kogo miał na myśli, ale wiadomo, że Rosja i Chiny chcą tworzyć na Bałkanach swoje strefy wpływów.

Posłuchaj

Premier Słowenii w PE o Bałkanach Zachodnich i odbudowie po pandemii. Z Brukseli, Beata Płomecka (IAR) 0:42
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która wzięła udział w debacie, nazwała Słowenię "bramą do Bałkanów Zachodnich" i wyraziła nadzieję, że w tym półroczu możliwe będzie przyspieszenie procesu akcesyjnego Albanii i Macedonii Północnej. "Leży to w naszym interesie, poza tym obietnice muszą być dotrzymywane" - dodała szefowa KE.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

ue flagi stock 1200.jpg
Marta Szpala: priorytety Słowenii w UE od zawsze są takie same

W skład Bałkanów Zachodnich, z którymi rozmawia Unia, należą też Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Serbia i Kosowo.

bf

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej