"Rety, jakie to jest dobre". Orbitowski o twórczości Orwella

"Folwark zwierzęcy" się broni. To dobra historia o władzy, mechanizmach zaprzeczania, o tym, w jaki sposób jesteśmy manipulowani, jak tej manipulacji ulegamy - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Łukasz Orbitowski, który razem z Piotrem Goćkiem zrecenzował "Folwark zwierzęcy. Dziennik z folwarku" i "Czy naprawdę schamieliśmy?" George'a Orwella.

2021-07-08, 11:30

"Rety, jakie to jest dobre". Orbitowski o twórczości Orwella

Posłuchaj

Łukasz Orbitowski i Piotr Gociek o twórczości George'a Orwella (Posłowie)
+
Dodaj do playlisty

Alegoryczna bajka "Folwark Zwierzęcy" pierwszy raz ukazała się w Anglii w 1945 roku w nakładzie 4500 egzemplarzy. Od tamtej pory wydrukowano ich na świecie dziesiątki milionów, a brytyjski Book Marketing Council zaliczył książkę do dwunastu najznakomitszych dzieł współczesnych czasów. "Folwark zwierzęcy. Dziennik z folwarku" ukazuje się na polskim rynku pierwszy raz.  


Powiązany Artykuł

Lafferty opowiadania okładka MAG-663.jpg
Piotr Gociek o opowiadaniach R.A. Lafferty'ego: jestem absolutnie zakochany

Zdaniem Łukasza Orbitowskiego George Orwell należy do tych pisarzy, których nie trzeba czytać, aby znać. - Jego "Folwark zwierzęcy" tak mocno zaistniał w świadomości nie tylko czytających, że każdy mniej więcej wie, o co chodzi. Takie sformułowania jak "wszystkie zwierzęta są równe, a niektóre równiejsze" funkcjonują już w oderwaniu od tekstu literackiego - tłumaczył pisarz. 

Dodał, że podczas lektury "Folwarku zwierzęcego" towarzyszyła mu myśl "rety, jakie to jest dobre". - Zacząłem sobie wyobrażać współczesnego czytelnika, który pierwszy raz sięgnął po tę książkę, bez znajomości historii. Dla naszego pokolenia historia rewolucji październikowej była częścią formacji intelektualnej. Przypuszczam, że dla współczesnych młodych czytelników ta rewolucja jest jak wyprawa Juliusza Cezara do Galii. "Folwark zwierzęcy" się broni. To dobra historia o władzy, mechanizmach zaprzeczania, w jaki sposób jesteśmy manipulowani, jak tej manipulacji ulegamy - podkreślił Orbitowski.  

Natomiast Piotr Gociek zauważył, że Orwell jest m.in. dlatego wiecznie żywy, bo jako jeden z nielicznych autorów był szczery w swojej twórczości. - Pisał o tym, o czym myślał, wierzył w to, był uczciwy i jednocześnie potrafił przyznać się do błędu. Potrafił rozprawić się ze swoim zauroczeniem, gdy okazało się, że fakty przeczyły teorii. W polskiej literaturze podobną postacią był Marek Nowakowski - mówił Gociek.

REKLAMA


Posłuchaj

Łukasz Orbitowski i Piotr Gociek o twórczości George'a Orwella (Posłowie) 24:35
+
Dodaj do playlisty

 

"Czy naprawdę schamieliśmy?" - to z kolei eseje, artykuły prasowe i felietony George'a Orwella niepublikowane dotychczas w języku polskim. Jest w tym zbiorze wielka polityka, są doniosłe kwestie społeczne powojennej Europy, ale też ciekawe obserwacje i refleksje dotyczące kultury masowej, angielskiej przyrody oraz wielkiej i popularnej literatury. Czytelnik znajdzie tu dwa utwory młodzieńcze, a także fragmenty notatnika literackiego zawierającego zapiski z ostatniego okresu życia pisarza: dają one obraz tego, co autor "Roku 1984" zapewne by napisał, gdyby nie zmarł przedwcześnie.

Więcej w nagraniu. 

***

REKLAMA

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Data emisji: 8.07.2021

Godzina: 22.05 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej