Program Profilaktyka 40 plus. Wiceszef MZ: to element zasypywania luki zdrowotnej po pandemii
- Ten plan przyświecał nam od dawna, ale prace nad nim przerwała pandemia. Z programu może skorzystać nawet 20 mln osób - powiedział w Sejmie w czwartek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
2021-07-08, 13:08
Posłowie PiS pytali w czwartek resort zdrowia o realizację programu Profilaktyka 40 plus. Uruchomiony został on od 1 lipca. Z pakietu podstawowych badań diagnostycznych może skorzystać, jak zaznaczył wiceminister, nawet 20 mln Polaków. Dodał, że to jeden z elementów Polskiego Ładu.
Powiązany Artykuł
"Głównym celem kompleksowa opieka i pomoc". Resort zdrowia o reformie psychiatrii
- Ten plan przyświecał nam od dawna. Program 40 plus, mówiąc kolokwialnie, chcieliśmy odpalić wcześniej. Pracowaliśmy nad nim jeszcze z ministrem Łukaszem Szumowskim, ale prace te przerwała pandemia. Rzeczywiście ten program jest wyjściem i kolejnym elementem zasypywania luki zdrowotnej, którą wywołała pandemia - wyjaśnił Gadomski.
Zauważył, że zainteresowanie programem na razie, ze względu na wyjazdy wakacyjne, jest niższe, ale w kolejnych miesiącach powinno wzrosnąć, tym bardziej, że resort planuje m.in. kampanię medialną i wydarzenia go promujące. Do 7 lipca ankietę, która jest "obligo do wejścia do programu" wypełniło 66 tys. osób. Dodał, że do programu zgłosiło się ponad 550 placówek, a 120 wniosków jest procedowanych. Jak zaznaczył wiceminister, to podmioty, które dysponują często wieloma punktami pobrań.
Pakiet badań diagnostycznych w ramach programu dla kobiet i mężczyzn zawiera: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale. Dodatkowo mężczyźni mogą wykonać badanie PSA (badanie w kierunku raka prostaty). Ponadto u osób od 40. roku życia przeprowadzone będą: pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, oceniona miarowość rytmu serca oraz obliczony wskaźnik masy ciała (BMI).
REKLAMA
kp
REKLAMA