Dr Leon Popek: 11 lipca 1943 roku nastąpiło apogeum ludobójstwa Polaków na Wołyniu
- Na Wołyniu zginęło co najmniej 60 tys. Polaków. W kolejnych województwach zginęło co najmniej 70 tys. Dzisiaj obejmujemy pamięcią te tereny - mówił w Polskim Radiu 24 dr Leon Popek, historyk IPN.
2021-07-11, 13:06
W niedzielę przypada 78. rocznica rzezi Wołyńskiej. Jak tłumaczył dr Leon Popek, 11 lipca 1943 nastąpiło "apogeum ludobójstwa Polaków na Wołyniu", jednak "mordy zaczęły się już 1 września 1939 roku".
Powiązany Artykuł
"Nigdy nie pozwolimy na wymazanie z pamięci tej strasznej i ważnej części dziejów". Premier o rzezi wołyńskiej
- Część Wołynia była już wypalona, część ludności polskiej zginęła w okrutny sposób. Na szerszą skalę mordy miały miejsce na wiosnę 1943 roku, gdy policja ukraińska w służbie niemieckiej przeszła do lasu i zasiliła szeregi UPA - mówił ekspert. - Tamci dotychczasowi policjanci, którzy mieli na koncie wymordowanie dziesiątków tysięcy ludności żydowskiej, uciekli z bronią, amunicją i tym doświadczeniem mordowania bezbronnej ludności. I tym momencie Wołyń zaczyna płonąć - wyjaśniał.
Gość PR24 przypomniał, że 11 lipca 1943 napad nastąpił w kilku powiatach m.in. horochowski, kowelski, włodzimierskim.
- W sumie to było 99 miejscowości. Tylko tego dnia zginęło około od 7 do 10 tys. Polaków - mówił. - Dzisiaj obejmujemy modlitwą i pamięcią te tereny. Na Wołyniu zginęło co najmniej 60 tys. Polaków. W tych kolejnych województwach zginęło co najmniej 70 tys. - podkreślił rozmówca.
REKLAMA
- Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. 78 lat temu na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach
- Krzesimir Dębski: "morderca mojego dziadka chodził z nim do klasy". 78. rocznica rzezi wołyńskiej
- Msza święta w Hucie Stepańskiej rozpoczęła na Ukrainie obchody 78. rocznicy zbrodni wołyńskiej
Posłuchaj
Brak kary
Powiązany Artykuł
Prezydent: wolna Polska składa dziś hołd swoim zabitym córkom i synom
- Prawda jest taka, że żaden z morderców nie stanął w ostatnich latach przed wymiarem sprawiedliwości - mówił dr Leon Popek. Jak wskazał, "jedyną karą, jaką ponieśli zbrodniarze, były kary stosowane w Związku Sowieckim i kary, które po wojnie w PRL-u". - Na tym się właściwie skończyło - stwierdził.
Ekspert poinformował, że Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN-u wciąż prowadzi badania w tej sprawie i przesłuchuje świadków. - Nie wiem, na jakim etapie jest to śledztwo, ale na pewno nie jest ono jeszcze zamknięte. Są nowe materiały i dowody - wskazał.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
***
Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: dr Leon Popek, IPN
Data emisji: 11.07.2021
Godzina emisji: 11.06
REKLAMA
jbt/pr24
Polecane
REKLAMA