Marek Suski: TVN mało wiarygodny, powinien brać przykład z TVP
Nasza ustawa nie jest pisana przeciwko TVN. Nie chcemy likwidować tej stacji. Nie zamierzamy tłamsić wolności mediów - podkreśla w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą" Marek Suski, poseł PiS i przedstawiciel wnioskodawców projektu ustawy dotyczącego zmian w mediach.
2021-07-12, 07:49
Suski w wywiadzie dla "Rz" przyznał, że pomysłodawcą projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jest Prawo i Sprawiedliwość.
Na uwagę, że Porozumienie, będące częścią klubu jest zaskoczone propozycją i jest jej przeciwne, odparł, że "koalicjant jest ostatnio wszystkim zaskoczony".
Zatrzymać ekspansję
Pytany, dlaczego właśnie teraz projekt ujrzał światło dzienne, Suski przypomniał o ataku hakerskim na polskich ministrów.
Powiązany Artykuł
Problemem nie presja z USA, a sejmowa arytmetyka. Suski o projekcie zmiany ustawy o radiofonii i telewizji
- Wszystko wskazuje, że miał on miejsce ze strony naszego wschodniego sąsiada. Żeby bronić się przed przeniesieniem tego rodzaju ataków w przestrzeń medialną, należy wprowadzić przepisy, które będą zapobiegać dalszej ekspansji tym, którzy nie są nam przyjaźni - wskazał poseł PiS.
"Taka jest geografia"
Zaznaczył, że projekt nie był konsultowany "ani z TVN-em, ani z PO, ani z firmami zagranicznymi czy z Rosją".
- Nie ma znaczenia kto jest z jakiego kraju, to jest tylko kwestia obrony europejskiego obszaru gospodarczego. Rosja, USA, Chiny i jeszcze wiele innych krajów jest poza Europą - to dotyczy wszystkich krajów spoza i jest to wyłącznie kwestia geograficzna. A ja nie mam wpływu na geografię - powiedział Suski.
Powiązany Artykuł
Antoni Macierewicz: w przypadku ataków ze strony Rosji widać, że konkretną rolę odgrywają niektóre media
Jego zdaniem "zagraniczni inwestorzy, szczególnie spoza Unii Europejskiej, nie powinni mieć większościowych udziałów w mediach w Polsce, tak zresztą jak i w całej UE".
REKLAMA
Ustawa nie zakazuje nadawania
Suski zaznaczył, że przygotowywane zmiany wychodząc naprzeciw inwestorom dają bardzo długi czas na sprzedanie części akcji. Podkreślił, że ustawa nie jest pisana przeciwko TVN.
- Projekt noweli ustawy o radiofonii i telewizji. Szczerski: nie należy krzyczeć, warto rozmawiać
- "Wprowadzi standardy unijne". Sebastian Kaleta o projekcie noweli ustawy o radiofonii i telewizji
- My nie zamierzamy tłamsić wolności mediów - podkreślił.
- Ta ustawa nie zakazuje nadawania, ani TVN-owi, ani żadnej innej stacji. To jest histeria opozycji, która nakręca spiralę podejrzliwości – mówiąc o tym, że ta ustawa zmieni rzeczywistość w Polsce. - Ustawa nie zmieni rzeczywistości, tylko zapobiegnie wejściu na polski rynek takich firm jak Russia Today - ocenił.
Powiązany Artykuł
"Jesteśmy państwem suwerennym". Anna Kwiecień o projekcie zmiany ustawy o radiofonii i telewizji
Wiarygodność mediów
Pytany, czy spółki skarbu państwa mogłyby kupić TVN, Suski odpowiedział, że nie może tego wykluczyć ani potwierdzić.
- Ja nimi nie zarządzam - dodał poseł.
Dopytywany, czy jego zdaniem TVN jest stacją szkodliwą czy pożyteczną w Polsce, odparł że wielokrotnie spotykał się z tym, że w TVN mijano się z prawdą. "
REKLAMA
- Ta stacja jest mało wiarygodna - ocenił.
Na pytanie, czy TVN powinien brać wzór z TVP, odpowiedział: "oczywiście, że tak".
fc
REKLAMA