Prokurator generalny Białorusi: w naszym kraju próbowano zrealizować kolorową rewolucję na bazie nazizmu

- Niemiecki nazizm stał się platformą, w oparciu o którą próbowano na Białorusi zrealizować kolorową rewolucję - powiedział w niedzielę wieczorem w telewizji państwowej prokurator generalny Białorusi Andrej Szwied.

2021-07-12, 12:44

Prokurator generalny Białorusi: w naszym kraju próbowano zrealizować kolorową rewolucję na bazie nazizmu
Funkcjonariusze białoruskiej milicji. Foto: Andrei Bortnikau/Shutterstock

- Widzimy bezpośredni, bezsporny związek nazizmu jako platformy, na bazie której są realizowane kolorowe rewolucje, a w naszym kraju była podjęta próba przeprowadzenia takiej - oświadczył Andrej Szwied w telewizji Biełaruś-1.

Powiązany Artykuł

Rau PAP-1200.jpg
"Nie wchodzi w grę złagodzenie, możliwe zaostrzenie". Rau o sankcjach UE wobec Rosji

Jako organizatorów tych prób wskazał on "zachodnie służby specjalne, a także przedstawicieli władz państw sąsiedzkich".

- Skąd to się wywodzi? Z tych samych krajów, z terytoriów, z których 80 lat temu bezpośrednio wkroczyli faszyści, by nas totalnie unicestwić. Z tych samych krajów wywodzą się próby odrodzenia się brunatnej dżumy w postaci kolorowej rewolucji - powiedział prokurator generalny.

Czytaj także:

"Ludobójstwo narodu białoruskiego"

Andrej Szwied relacjonował również przebieg wszczętego wiosną postępowania karnego dotyczącego "ludobójstwa narodu białoruskiego". Jak powiedział, przesłuchano już 4 tys. osób, a władze starają się doprowadzić do przesłuchania świadków spoza granic Białorusi.

Telewizja państwowa wyjaśniała, że prokuratura bada udział kolaborujących z nazistami "łotewskich batalionów SS i innych zbrodniczych struktur z okresu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (1941-1945) w ludobójstwie ludności białoruskiej", i w tym celu rozesłano wnioski o pomoc prawną do ośmiu krajów, na terenie których mają żyć jeszcze członkowie tamtych formacji.

Ekstradycja "przestępców"

W czasie wywiadu prokurator generalny poinformował, że Mińsk "podejmuje wszelkie działania prawne", aby doprowadzić do ekstradycji "przestępców", wobec których toczą się sprawy karne. Chodzi o przedstawicieli opozycji i aktywistów. Jak wskazał Szwied, Litwa odmówiła wydania Białorusi Swiatłany Cichanouskiej, która w Mińsku jest oskarżana m.in. o "przygotowywanie zamachu terrorystycznego".

Powiązany Artykuł

Swiatłana Cichanouska free tt twitter 1200.jpg
Cichanouska: najbardziej w Europie rozumieją nas Litwa i Polska

Cichanouska uczestniczyła w wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 roku jako główna oponentka Aleksandra Łukaszenki, a później została zmuszona do opuszczenia kraju.

REKLAMA

Po tym jak na Białorusi latem ubiegłego roku rozpoczęły się masowe protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów i przemocy ze strony struktur siłowych, Mińsk oskarżył zachodnie stolice o spisek przeciwko białoruskim władzom, a od kilku miesięcy porównuje zachodnich polityków do nazistów.

bf

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej