more_horiz
Wiadomości

"Nie wchodzi w grę złagodzenie, możliwe zaostrzenie". Rau o sankcjach UE na Rosję

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 07:49
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że o kryzysie na Białorusi nie można mówić w oderwaniu od Rosji. Szef polskiej dyplomacji w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 dodał, że unijne sankcje gospodarcze wobec Moskwy zostaną przedłużone.
Zbigniew Rau
Zbigniew RauFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Po stronie rosyjskiej nic się nie zmieniło, więc na pewno nie wchodzi w grę złagodzenie, jeśli zmian się należy spodziewać, to raczej zaostrzenie - podkreślił szef polskiej dyplomacji, który zrelacjonował wczorajszą debatę unijnych ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu na temat Rosji i Białorusi.

duda shutter free 1200.jpg
"Nie sądzę, żeby bezpieczeństwo państwa było zagrożone". Prezydent o cyberatakach
Posłuchaj
00:27 Rau IAR 1.mp3 Zbigniew Rau: nie wchodzi w grę złagodzenie sankcji na Rosję (IAR)

- To, co pojawiło się w dyskusji dotyczącej Białorusi, to bardzo silny apel ministrów z naszej części Europy, żeby nie rozważać kwestii białoruskiej, kryzysu białoruskiego w oderwaniu od polityki Rosji, bo to jest klucz do zrozumienia tego problemu i tego kryzysu - powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 minister spraw zagranicznych.

Zasady relacji z Rosją

Pytany o to, w jaki sposób Unia powinna układać relacje z Rosją, szef MSZ powiedział, że według Polski, Wspólnota powinna trzymać się pięciu zasad przewodnich. - Pierwszą i najważniejszą, warunkującą przestrzeganie pozostałych, jest dotrzymanie porozumień mińskich, czego Rosja do tej pory nie robi. Jeśli chodzi o stanowisko Polski, zawsze podkreślamy, że oceniając politykę Rosji powinniśmy zaczynać od przestrzegania praw człowieka, pozycji społeczeństwa obywatelskiego w Rosji - dodał Zbigniew Rau.

Posłuchaj
00:23 Rau IAR 2.mp3 Rau o zasadach współpracy UE z Rosją (IAR)

Czytaj również:

Odniósł się też do proponowanej przez Komisję Europejską współpracy Unii z Rosją w wybranych dziedzinach. - Jeśli chodzi o selektywne zaangażowanie, ono nie może być pierwszą zasadą relacji między Unią a Rosją - powiedział minister spraw zagranicznych w rozmowie z Polskim Radiem 24.

jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem