Rusza rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w Tarnowie. Adamczyk: zmniejszy się poziom zagrożenia
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie rozpoczął prace nad rozbudową wałów przeciwpowodziowych rzeki Biała w Tarnowie. Prace będą prowadzone na długości prawie 13 km. To ważna część ogólnopolskiego projektu ochrony przed powodzią w dorzeczu Odry i Wisły.
2021-07-13, 06:45
Inwestycja w Tarnowie to kolejny etap realizacji kompleksowej ochrony przeciwpowodziowej na terenie Małopolski. Zakończenie inwestycji zaplanowano na rok 2022. Wartość projektu to ponad 44 mln zł.
Realizacja projektu pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa ludziom, zakładom przemysłowym, zabudowaniom mieszkalnym i gospodarczym oraz ochroni infrastrukturę techniczną przed katastrofalnymi skutkami przepływu wielkich wód w korycie rzeki w Białej oraz Tarnowie.
Powiązany Artykuł
Minister infrastruktury: rząd ma dość determinacji, by realizować nowe inwestycje
Prace pod nadzorem przyrodniczym
- Dziś rusza inwestycja niezwykle wyczekiwana przez mieszkańców Tarnowa i całej Małopolski. Dzięki rozbudowie wałów przeciwpowodziowych zmniejszy się poziom zagrożenia powodziowego w tym regionie, czego skutkiem będzie wzrost bezpieczeństwa mieszkańców. Jest to kolejne realizowane przez nas zadanie, mające na celu ochronę przeciwpowodziową Małopolski - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Planowane działania obejmują rozbudowę istniejących obwałowań przeciwpowodziowych Białej wraz z wałem cofkowym potoku Wątok, poprzez ich poszerzenie i podniesienie na bezpieczną wysokość oraz wydłużenie lewego odcinka obwałowania rzeki Biała.
REKLAMA
Prace będą polegały m.in. na doszczelnieniu wału za pomocą przesłony przeciwfiltracyjnej, wykonaniu koniecznych dróg przywałowych na zawalu, odtworzeniu istniejących oraz wykonaniu nowych odcinków dróg w międzywalu, rozbudowie oraz budowie ramp wałowych, rozbudowie murów betonowych stanowiących integralną część wałów przeciwpowodziowych, przebudowie lub remoncie istniejących przepustów wałowych oraz konieczną przebudowę istniejącej infrastruktury. Wszystkie prace będą prowadzone pod nadzorem przyrodniczym.
Posłuchaj
Obywatele muszą być chronieni
- Modernizacja wałów przeciwpowodziowych jest potrzebna we wszystkich miejscach, w których obywatele muszą być chronieni przed skutkami powodzi - i tych gwałtownych, i tych wynikających z długotrwałych opadów deszczu - ocenił szef resortu infrastruktury.
Zdaniem ministra tarnowska inwestycja zapewni poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom, których domy i inne nieruchomości sąsiadują z potencjalnie zagrożonymi powodzią terenami.
REKLAMA
Inwestycja, którą realizuje RZGW w Krakowie, jest częścią ogólnopolskiego projektu ochrony przed powodzią w dorzeczu Odry i Wisły. Projekt jest współfinansowany przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Bank Rozwoju Rady Europy, na ten cel przeznaczono ponadto środki z Funduszu Spójności Unii Europejskiej i budżetu państwa.
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA