Ostrzeżenia IMGW przed upałami i burzami. Alerty wysłało także RCB
Najbliższe dni będą upalne, z licznymi i gwałtownymi burzami. W środę i czwartek lokalnie sumy opadów mogą sięgać 60 litrów na 1 mkw., a porywy wiatru do 100 km/h. Dodatkowo będzie upalnie, w środę na wschodzie nawet do 35 st.C. - poinformowało IMGW. Przez burzami ostrzega także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
2021-07-13, 19:06
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem dla całej Polski z wyjątkiem województwa zachodniopomorskiego i południowej części dolnośląskiego. Dla województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, północno-wschodniej części mazowieckiego i północnej części lubelskiego obowiązują też ostrzeżenia przed burzami z gradem.
Powiązany Artykuł
Synoptyk IMGW: czeka nas bardzo ciepła noc i burze na północnym wschodzie kraju
- Groźne burze i nawałnice nad Polską. Strażacy interweniowali ponad 2 tys. razy
- Uwaga na upały i lokalne burze we wtorek. Obowiązują alerty IMGW
Ostrzeżenia przed upałami i burzami
Meteorolodzy prognozują, że temperatura maksymalna sięgnie 33 stopni na zachodzie, północy i w centrum kraju, a na południu - 35 stopni. W nocy temperatura spadnie do 18 stopni, na terenach podgórskich lokalnie do 16. W czwartek temperatura maksymalna od 24-27 st. C na zachodzie do 30-33 st. C na wschodzie. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.
Ostrzeżenie obowiązuje na zachodzie do jutra do 20:00, na południu do czwartku do 18:00, a na pozostałym obszarze - do czwartku do 20:00.
REKLAMA
W województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, północno-wschodniej części mazowieckiego i północnej części lubelskiego przewiduje się burze, którym będą towarzyszyć opady deszczu od 20 do 30 milimetrów, lokalnie do 60 milimetrów, i porywy wiatru do 80 kilometrów na godzinę, lokalnie do 90 kilometrów.
Powiązany Artykuł
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem, pierwszego przed burzą. Alerty pogodowe IMGW
Ostrzeżenia obowiązują w zachodniej części warmińsko-mazurskiego do 23:00, w województwie podlaskim do czwartku do 8:00, a na pozostałym obszarze dziś do północy.
W czwartek wystąpią przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 l/mkw., a punktowo do 50 l/mkw.
Pogoda dalej nie rozpieszcza
Podobna pogoda będzie w piątek. Nadal możliwe burze z ulewami i porywistym wiatrem do 80 km/h. Upalnie na wschodzie do 32-33 st. C, nieco chłodniej od Zachodniego Pomorza po Dolny Śląsk, do 27 st. C. Sobota i niedziela będzie z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Temperatura maksymalna do 31 st. C na wschodzie, na Dolnym Śląsku 24-25 st. C.
REKLAMA
Przed nami też wyjątkowo ciepłe noce, z temperaturą od 16-17 do 21 st. C, które mogą źle wpływać na nasze samopoczucie.
"Niebezpiecznie będzie również na rzekach. Kumulacje opadu burzowego mogą prowadzić do gwałtownych wzrostów stanu wody i przekroczenia stanów ostrzegawczych, a także powodować lokalne podtopienia" - ostrzega IMGW.
We wtorek wzrostów stanów można spodziewać się na mniejszych ciekach w Polsce północno-wschodniej. W środę możliwe gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia w pasie od Wielkopolski przez Ziemię Łódzką i Świętokrzyską po Małopolskę.
Na obszarach miejskich i bezodpływowych intensywne burze z ulewnymi opadami deszczu mogą powodować zalania i podtopienia. W czwartek strefa burz przesunie się na wschód kraju i tam lokalnie spodziewamy się groźnych zjawisk hydrologicznych.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Nawałnica przewracała kajaki i niszczyła namioty. Strażacy ewakuowali cztery obozy harcerskie
Ostrzeżenia RCB
Przed burzami, silnym wiatrem, ulewnym deszczem i gradem ostrzega mieszkańców północno-wschodniej części kraju także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Silne zjawiska pogodowe mogą wystąpić wieczorem, w nocy i jutro rano. Możliwe są również podtopienia. Anna Adamkiewicz z RCB mówi, że alert wysłano do mieszkańców regionów, w których burze będą najsilniejsze.
Posłuchaj
W tych regionach burzom będzie towarzyszył silny wiatr wiejący z prędkością do 90 kilometrów na godzinę, a także ulewne deszcze - do 60 milimetrów - i opady gradu.
Posłuchaj
RCB przypomina też, by - będąc na zewnątrz - nie zatrzymywać się pod drzewami, a jadąc samochodem uważać na mogące się łamać konary i drzewa oraz zachować ostrożność przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń w związku z ryzykiem podmuchu wiatru.
jmo
REKLAMA
REKLAMA