RPA: rośnie liczba ofiar protestów przeciwko aresztowaniu byłego prezydenta

Do 72 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych protestów w Republice Południowej Afryki, które wybuchły po uwięzieniu 79-letniego byłego prezydenta kraju. Ponad 1200 osób zostało aresztowanych.

2021-07-14, 03:50

RPA: rośnie liczba ofiar protestów przeciwko aresztowaniu byłego prezydenta

Zamieszki wybuchły po tym, jak były prezydent kraju, 79-letni Jacob Zuma trafił do więzienia, aby odsiedzieć 15-miesięczny wyrok pozbawienia wolności. Został skazany za obrazę sądu, a konkretnie za uporczywe niestawianie się na przesłuchaniu dotyczącym zarzutów o korupcję podczas jego 9-letnich rządów.

Powiązany Artykuł

zuma 1200 pap.jpg
Eskalacja przemocy w RPA. Protesty przeciwko aresztowaniu byłego prezydenta Jacoba Zumy

Zamieszki wywołane przez zwolenników Zumy szybko przerodziły się w niszczenie i plądrowanie sklepów. Prezydent Cyril Ramaphosa zarządził wzmocnienie sił policyjnych oddziałami dwóch i pół tysiąca żołnierzy, którzy mają zaprowadzić spokój na ulicach Johannesburga i Pietermaritzburga. To ostatnie miasto to stolica prowincji KwaZulu-Natal, z której pochodzi były prezydent.

Czytaj także: 

Uczestnik walki z apartheidem

Jacob Zuma to zasłużony uczestnik walki z apartheidem. Spędził 10 lat w owianym złą sławą więzieniu Robben Island w Kapsztadzie - tym samym, w którym przez wiele lat więziony był Nelson Mandela. W demokratycznej RPA został wiceprezydentem, a następnie prezydentem.

Został obalony przez rządzący Afrykański Kongres Narodowy w 2018 roku, gdy życiem politycznym kraju wstrząsnęły skandale korupcyjne. Jacob Zuma wciąż jest jednak popularny wśród wielu biednych mieszkańców RPA, którzy uważają go za obrońcę pokrzywdzonych.

REKLAMA


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej