Poprawia się koniunktura gospodarcza w strefie euro. Rośnie konsumpcja gospodarstw domowych

Po spadku w pierwszym kwartale roku gospodarka strefy euro stopniowo się ożywia w miarę poprawy sytuacji związanej z pandemią i znacznych postępów w kampaniach szczepień. Najnowsze dane sygnalizują ożywienie w działalności usługowej i utrzymującą się dynamikę w produkcji przemysłowej.

2021-07-14, 12:00

Poprawia się koniunktura gospodarcza w strefie euro. Rośnie konsumpcja gospodarstw domowych
Eksperci nie spodziewają się, by Rada EBC podniosła stopy procentowe w strefie euro, mimo rosnącej inflacji.Foto: Wikimmedia Commons, Tilman AB

Analitycy EBC oczekują, że działalność gospodarcza przyspieszy w drugiej połowie bieżącego roku. Wzrost wydatków konsumpcyjnych, silny popyt globalny oraz akomodacyjna polityka fiskalna i monetarna będą stanowiły istotne wsparcie dla ożywienia gospodarczego.

Jednocześnie utrzymuje się niepewność, ponieważ krótkoterminowe perspektywy gospodarcze nadal zależą od przebiegu pandemii oraz od reakcji gospodarki po ponownym otwarciu. W ostatnich miesiącach inflacja wzrosła, głównie ze względu na efekty bazowe, czynniki przejściowe i wzrost cen energii. Oczekiwany jest jej dalszy wzrost w drugiej połowie roku, a następnie jej spadek w miarę zanikania czynników tymczasowych.

Powiązany Artykuł

komisja europejska free shutter 1200.jpg
KE podnosi prognozy gospodarcze dla Polski na 2021 rok

W drugim kwartale 2021 roku nastąpił wzrost rynkowych stóp procentowych. Ich trwały wzrost, choć częściowo odzwierciedlający lepsze perspektywy gospodarcze, mógłby przełożyć się na zaostrzenie szerszych warunków finansowania, istotnych dla całej gospodarki. Takie zaostrzenie byłoby przedwczesne i stanowiłoby zagrożenie dla trwającego ożywienia gospodarczego i perspektyw inflacji. Rada Prezesów ECB podtrzymuje bardzo akomodacyjne nastawienie do polityki pieniężnej.

Konsumpcja motorem ożywienia

Analitycy ECB oczekują, że konsumpcja prywatna będzie główną siłą napędową ożywienia gospodarczego. Po zaostrzeniu i przedłużeniu stosowania środków ograniczających od jesieni 2020 r. spożycie prywatne ponownie znacznie spadło w pierwszym kwartale 2021 r., co przyczyniło się do pogorszenia koniunktury. Konsumpcja w strefie euro jest nadal bardziej zmienna niż zmiany realnych dochodów do dyspozycji, które są stabilizowane przez wsparcie rządowe, co prowadzi do dalszych gwałtownych zmian wskaźnika oszczędności.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Pożyczki na czas wychodzenia z pandemii. Agencja Rozwoju Przemysłu obniża wymogi dla firm

W drugim kwartale konsumpcja prywatna zaczęła się ożywiać, a obecnie obserwujemy jej znaczne przyspieszenie. W drugim kwartale 2022 r. ma osiągnąć poziom sprzed kryzysu. Ożywieniu sprzyjają również stopniowo malejąca niepewność i zwiększenie dochodów do dyspozycji, niezależnie od likwidacji transferów fiskalnych netto. Chociaż oczekuje się, że konsumpcja prywatna będzie głównym motorem ożywienia gospodarczego, to gospodarstwa domowe utrzymają duże zasoby skumulowanych nadwyżek oszczędności.

Inwestycje mieszkaniowe

W pierwszym kwartale 2021 r. inwestycje mieszkaniowe wzrosły umiarkowanie i utrzymały się tuż poniżej poziomu sprzed pandemii, aby przyspieszyć w drugim kwartale. W przyszłości oczekiwana inflacja cen nieruchomości przewyższająca koszty mieszkaniowe, zwiększenie dochodów rozporządzalnych i zaufania konsumentów powinny wspierać inwestycje mieszkaniowe. Ponadto część nadwyżki zgromadzonych oszczędności zostanie wykorzystana na te inwestycje. Po dynamicznym początku oczekuje się, że inwestycje mieszkaniowe będą nadal silnie rosnąć przez resztę 2021 r., a następnie stopniowo powrócą do bardziej umiarkowanych stóp wzrostu w pozostałej części horyzontu projekcji.

Inwestycje przedsiębiorstw

Inwestycje przedsiębiorstw mają pozostać odporne na zawirowania gospodarcze i znacznie wzrosną w 2021 r. - pod koniec roku osiągną poziom sprzed kryzysu. Inwestycje przedsiębiorstw znacznie wzrosły w drugiej połowie 2020 r., częściowo odrabiając straty poniesione w pierwszej połowie roku. W pierwszej połowie 2021 r. dynamika była nieco niższa w kontekście słabej ogólnej aktywności gospodarczej i wolnych mocy produkcyjnych. W drugiej połowie 2021 r. nastąpi bardziej zdecydowane odbicie w miarę ożywienia popytu globalnego i krajowego oraz wzrostu zysków.


PolskieRadio24.pl/ ECB/ mib

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej