"Ze strony KE miała miejsce uzurpacja". Paweł Lisiecki po wyroku TK

- Komisja Europejska za pomocą Trybunału Sprawiedliwości UE próbuje wprowadzić w życie projekt na który nie zgadzali się ci, którzy głosowali za przystąpieniem Polski do UE - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Paweł Lisiecki.

2021-07-14, 18:31

"Ze strony KE miała miejsce uzurpacja". Paweł Lisiecki po wyroku TK
Paweł Lisiecki. Foto: PR24/ Adam Koniecki

Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności unijnych przepisów o wykonywaniu środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w Polsce.  Chodzi o postanowienie unijnego Trybunału Sprawiedliwości o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W praktyce Trybunał Konstytucyjny rozstrzygał czy Polska powinna respektować decyzję TSUE. 

Powiązany Artykuł

tk 1200.jpg
TK: Polska nie musi respektować postanowienia TSUE dot. Izby Dyscyplinarnej SN

- Wygląda na to, że środek, który miał być zastosowany przez TSUE względem zmian w Polskich przepisach jest niezgodny z konstytucją. To pokazuje, że ze strony KE miała miejsce uzurpacja. Myślę, że kolejne orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego będą podobne - powiedział Paweł Lisiecki. 

Jego zdaniem próba przedłożenia prawa UE nad prawo Polskie dawałaby KE narzędzia, których nie ma traktatach akcesyjnych. - Podobne decyzje były podejmowane przez odpowiedniki TK w innych państwach. Jasno wskazywano, że traktaty akcesyjne tych państw nie dają KE prawa do tego, aby prawo UE stało nad konstytucjami tychże państw. Prawo UE ma nadrzędność nad ustawami poszczególnych państw, ale tylko tam, gdzie UE posiada kompetencje. Istnieją w traktatach akcesyjnych zastrzeżone pewne sprawy dla UE. Na pewno nie jest tam jednak wpisane, że TSUE może decydować o wymiarze sprawiedliwości  - tłumaczył poseł PiS. 

REKLAMA

Czytaj także:

Lisiecki dodał, że UE musiałby być jednolitym państwem, aby posiadać jednolite prawo. - Wielu Europejczyków tego sobie nie życzy. Byłby to krok w stronę superpaństwa. KE za pomocą TSUE próbuje w życie wprowadzić projekt na który nie zgadzali się ci, którzy głosowali za przystąpieniem Polski do UE. Mało tego, trzeba się przygotować na kolejną batalię. Mamy harcowanie przed ostateczną bitwą. Tego typu próby nadal będą podejmowane. Celem będzie wpisanie do traktatów akcesyjnych tego, że prawo UE jest nadrzędne wobec praw narodowych - podsumował gość Polskiego Radia 24. 


Posłuchaj

Paweł Lisiecki gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24) 12:20
+
Dodaj do playlisty

 

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest odpowiedzią na pytanie prawne Izby Dyscyplinarnej SN o to, czy państwo członkowskie ma obowiązek wykonać środki tymczasowe odnoszące się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów władzy sądowniczej tego państwa.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Rozmowa PR 24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

REKLAMA

Gość: Paweł Lisiecki (PiS)

Data emisji: 14.07.2021

Godzina emisji: 17.35

PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej