Długowieczność. "O tym ile lat żyjemy, decyduje styl życia"
- Jesteśmy zalewani nadmiarem informacji, co rzekomo może nam pomóc w zachowaniu długowieczności, tymczasem o tym decyduje nasza codzienna postawa: od zdrowej żywności, po częste badania diagnostyczne i aktywność fizyczną - mówił w Polskim Radiu 24 urolog i radiolog dr Stefan Czarniecki.
2025-04-09, 21:30
Najnowsze ustalenia pochodzące z opracowania "Brain and Behavior", które zostało przygotowane na podstawie dużego badania w amerykańskim stanie Maryland, pokazują, że aktywność fizyczna w decydujący sposób wpływa na pracę mózgu.
Badania zaczęły się od analizy, krótkiego spaceru, gdzie mierzono tempo uderzeń serca, typ chodu, ilość kroków itp. Przebadano w ten sposób prawie 1700 osób w różnym wieku, koncentrując się na tym, jak ich sprawność kardiologiczna ma wpływ na grubość kory mózgowej. Podczas badania okazało się, że ten czynnik odgrywa większą rolę w przypadku kobiet niż mężczyzn. Na wyraźną korelację pomiędzy wydolnością kardiologiczną a dobrą pracą mózgu wskazywały badania tomograficzne uczestników tego eksperymentu.
Posłuchaj
Posłuchaj
- Wysoki poziom aktywności fizycznej, już od czasów dzieciństwa i młodości, procentuje w średnim i starszym wieku zachowaniem na dłużej wysokiej sprawności mózgu. Ta aktywność musi być regularna, choćby to było tylko 30 minut dziennie spaceru (10-12 tys. kroków) - powiedział dr Stefan Czarniecki.
REKLAMA
Chodzenie pomaga w myśleniu?
Badanie jednoznacznie pokazało, że podczas spaceru zwiększa się kreatywność w rozwiązywaniu problemów, ponieważ z mięśni wydzielana jest wtedy glukoza. Ruch ma wpływ na sprawność umysłu i opóźnia starzenie neurologiczne organizmu.
- Plastyczność mózgu może być zachowana na wiele lat, nawet w późnym okresie naszego życia. Także wtedy możemy budować nowe połączenia i sieci neurologiczne w mózgu. Widzimy w Polsce i w całej Europie tendencję, że żyjemy coraz dłużej, bo bardziej niż kiedyś dbamy o nasze zdrowie. Ale długość życia ma wpływ na stan naszego układu neurologicznego, który z wiekiem niestety się degeneruje. Dlatego tak ważne jest zachowanie na starość wielu prozdrowotnych nawyków - stwierdził dr Czarnecki.
Czy suplementy mogą pomóc?
Ekspert podkreślił, że możemy pomóc naszemu organizmowi, poprzez zdrową dietę, ale także przez niektóre suplementy, które zawierają kwasy omega 3 oraz witaminę D. Jedzenie morskich ryb, nawet sardynek z puszki, pomaga w zachowaniu dobrego stanu naszego mózgu. A witaminę D możemy sami wytworzyć w naszym organizmie przez racjonalny kontakt skóry ze słońcem.
***
Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: dr Stefan Czarniecki (urolog i radiolog)
Data emisji: 09.04.2025
Godzina emisji: 19.33
Polskie Radio 24 / sw
REKLAMA
REKLAMA