Kwasy Omega 3 i 6. Warunek zachowania dobrej pamięci
- Dzisiejsza dieta ma zbyt wiele produktów przetworzonych, które zawierają nadmiar cukrów i tłuszczów nasyconych, które źle wpływają na pracę mózgu i całego układu nerwowego - mówiła w Polskim Radiu 24 dr nauk o zdrowiu Iwona Sajór.
2024-12-12, 20:30
W opinii gościa audycji można sobie samemu pomóc, gdy zaczynamy mieć problem z pamięcią. Ale dobre nawyki żywieniowe warto nabyć już w dzieciństwie i młodości. Wśród składników chroniących mózg, trzeba wymienić np. kwas Omega 3 i Omega 6, które są w tłustych rybach morskich, takich jak: łosoś, halibut, śledź.
Posłuchaj
- Jedząc regularnie ryby, zachowujemy potencjał ochronny układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Choć warto wybierać te ryby, co do których mamy mniej obaw o ich sposób hodowania, aby miały jak najmniej zanieczyszczeń. Polacy jedzą zbyt mało ryb, a dieta na rzecz pamięci zaleca, aby przynajmniej raz w tygodniu jeść ryby lub suplementować kwasy Omega 3 i Omega 6, gdy jesteśmy na nie uczuleni, bo nasz organizm sam nie potrafi tych substancji wyprodukować - tłumaczyła Iwona Sajór.
Ekspertka przypomniała, że te cenne kwasy są także w orzechach, oliwkach oraz w pestkach z dyni i ze słonecznika. Dodatkowo pomagają zachować odpowiedni poziom cholesterolu. Orzechy zawierają kwasy Omega 3 i 6 oraz dużo magnezu i witamin z grupy B. Wszystkie te składniki pomagają w koncentracji i zachowaniu dobrej pamięci.
REKLAMA
Pomogą także orzechy
- Te cenne substancje znajdziemy np. we włoskich orzechach, w migdałach, orzechach laskowych. Choć trzeba pamiętać, że podgrzewane i solone orzechy tracą te właściwości. Warto też pamiętać, że pestki dyni i słonecznika pomagają naszemu organizmowi w produkowaniu hormonu szczęścia. Ale trzeba zwracać uwagę skąd i gdzie kupujemy te orzechy. Bo gdy mają zbyt dużo ciepła i łapią wilgoć np. na bazarku, wtedy wewnątrz nich mogą się rozwijać pleśnie z niezdrowymi toksynami. Lepiej kupować ich małe ilości (małe opakowania) i potem przechowywać je w domu w chłodnym miejscu, z dala od kuchni - wyjaśniała Iwona Sajór.
W jej opinii nie należy przekraczać dziennej dawki orzechów, czyli 30 gramów (dwie łyżki obranych z łupin pestek), bo one są bardzo kaloryczne i objadanie się nimi na zapas nie ma sensu.
Zielone warzywa a pamięć
- Polecam zielone warzywa dla osób chcących poprawić swoją pamięć, bo zawierają kwas foliowy, bez którego układ nerwowy, źle działa. Chodzi o szpinak, rukollę, zieloną fasolkę, brukselkę, zieloną paprykę, jarmuż, brokuły, zieloną sałatę, ale muszą być zawsze świeże. Oliwa z oliwek zawiera wiele substancji przeciwzapalnych, są tam antyoksydanty, chodzi o to, aby były wytłaczana na zimno. Dobre oddziaływanie może mieć także np. olej rzepakowy, olej z pestek dyni i olej lniany. Trzeba jednak pamiętać, że olej lniany i z pestek dyni, nie daje się do podgrzewania i do smażenia - mówiła Iwona Sajór.
Zwróciła też uwagę, że oliwa z oliwek może być tylko bardzo krótko podgrzewana, bo inaczej traci prozdrowotne właściwości.
REKLAMA
***
Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: dr nauk o zdrowiu Iwona Sajór
Data emisji: 12.12.2024
Godzina emisji: 19.33
PR24
REKLAMA
REKLAMA