Dieta seniora. Jakie składniki odżywcze powinna zawierać?
- Problemem wieku senioralnego jest to, że w miejsce tkanki mięśniowej pojawia się tkanka tłuszczowa, co wywołuje wiele negatywnych reakcji organizmu i może prowadzić także do niedożywienia - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr n. med i nauk o zdrowiu Iwona Sajór, dietetyk kliniczny.
2024-11-11, 19:50
Ekspertka podkreśliła jak wielkie znaczenie ma dobrze zbilansowana dieta, bo z wiekiem pogarsza się apetyt, ponieważ kubki smakowe inaczej pracują, a to powoduje, że seniorzy tracą chęć na jedzenie. Przyjmowanie leków też ma negatywny wpływa na smak wielu potraw.
Dodatkowym problemem są kłopoty ze stanem uzębienia, co powoduje lęk przed pewnymi daniami, gdy seniorzy muszą korzystać z protez. Z tego powodu jedzą wysoko przetworzone produkty lub te w stanie przegotowanym, które mają mniej wartościowych substancji.
Witaminy z surowych owoców
- Seniorom brakuje witamin takich jak np. B1,B2, B6, kwas foliowy, a także wielu minerałów typu: magnez, miedź i cynk pochodzących wprost z surowych owoców i warzyw, które jednak wymagają przeżuwania. Chodzi także o polifenole, które mają właściwości przeciwzapalne, ale także o witaminy z grubych kasz, ciemnego ryżu. Z praktyki wiem, że osoby starsze wybierają produkty o jaśniejszym kolorze takie jak kasza manna lub kasza jaglana, a także biały ryż. To może wynikać z pewnych przyzwyczajeń, albo z tego że pełnoziarniste produkty były mniej popularne w czasach ich młodości - wyjaśniła Iwona Sajór.
Posłuchaj
W jej opinii seniorom brakuje także wapnia pochodzącego z produktów mlecznych, co wynika z gorszej tolerancji laktozy. Nie wszystkie starsze osoby wiedzą, że są dostępne produkty mleczne bez laktozy. A zapotrzebowanie na wapń w wieku 65 plus jest znacznie większe niż w przypadku osób w wieku 30. i 40. lat. Wapń jest strażnikiem stanu kości, zwiększa odporność na złamania, dotyczy to szczególnie kobiet po menopauzie.
REKLAMA
Niedobór białka
- Niedobór białka może też wynikać z tego, że mięso jest dłużej trawione w żołądku seniora niż inne produkty i czasami wywołuje to problemy gastryczne. To białko może pochodzić także z jajek, ryb i nabiału. W wędlinach jest dużo substancji chemicznych, dlatego namawiam swoich pacjentów, aby sami sobie przygotowywali potrawy z mięsa - tłumaczyła dr n. med i nauk o zdrowiu Iwona Sajór.
- Polacy spożywają za dużo soli. "Lubimy dosalać nawet słone potrawy"
- Profilaktyka to klucz do długiego życia. "Polacy za rzadko się badają"
- Otyłość i nadwaga. W czym może pomóc psychodietetyk?
- Endokrynolog: nieregularny czas posiłków wpływa na tendencję do otyłości
***
Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: dr n. med i n. o zdr. Iwona Sajór (dietetyk kliniczny)
Data emisji: 11.11.2024
Godzina emisji: 19.33
REKLAMA
PR24/sw
REKLAMA