"Konsekwencje mogą być poważne". Publicyści o sporze między TSUE i Trybunałem Konstytucyjnym

- Wersja pesymistyczna jest taka, że konflikt między TSUE i TK się zaostrzy, Komisja Europejska zaskarży nas do Trybunału i wobec Polski będą zastosowane kary finansowe - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej". Gościem audycji był także Tomasz Walczak, dziennikarz "Super Expressu".

2021-07-14, 19:38

"Konsekwencje mogą być poważne". Publicyści o sporze między TSUE i Trybunałem Konstytucyjnym
Prof. Waldemar Gontarski podkreślał w Polskim Radiu 24, że "nie ma takiego »kagańca« nad sędzią polskim, jak jest nad niemieckim". Foto: Shutterstock/nitpicker

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę o niekonstytucyjności przepisów o wykonywaniu środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w Polsce. Tego samego dnia TSUE wydał oświadczenie, w którym zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia przepisów ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Powiązany Artykuł

tk 1200.jpg
TK: Polska nie musi respektować postanowienia TSUE dot. Izby Dyscyplinarnej SN

Do sporu między polską a unijną instytucją odnieśli się publicyści w "Debacie dnia".

Grzegorz Osiecki, redaktor "Dziennika Gazety Prawnej" stwierdził, że "oba trybunały kierują się własną logiką". - Mamy do czynienia ze sporem, którego konsekwencje mogą być coraz bardziej poważne - stwierdził.

- Optymistyczna wersja jest taka, że za chwile wszyscy zapomną o całej sprawie. Wersja pesymistyczna - że spór między TSUE i TK się zaostrzy, do Trybunału zaskarży nas Komisja Europejska i wobec Polski będą zastosowane kary finansowe - powiedział Osiecki, zwracając uwagę na mechanizm uzależnienia funduszy unijnych od praworządności. 

REKLAMA

O podobnym scenariuszu mówił Tomasz Walczak z "Super Expressu". - Możliwe, że Prawo i Sprawiedliwość będzie zmuszone zrobić krok wstecz w tym sporze, bo przecież w dużej mierze o fundusze unijne oparty jest Polski Ład - przewidywał. Zwrócił też uwagę, że potencjalnie sytuacja może doprowadzić do "demontażu obecności Polski w UE".

Posłuchaj

Tomasz Walczak i Grzegorz Osiecki o sporze prawnym między TSUE a TK (Debata dnia/PR24) 46:39
+
Dodaj do playlisty

UE jako państwo federacyjne?

Publicyści pytani o kierunek, w jaki zmierza Unia Europejska, zaprzeczyli, by można już było mówić o tworzeniu superpaństwa. - Nie widzę nawet zaczątków takiego procesu. Na razie postrzegam to jako konflikt instytucjonalny, walkę o władzę między peryferiami a centrum - powiedział Osiecki. 

Dziennikarz "DGP" zwrócił także uwagę na spór światopoglądowy w UE. - Widać, że dokonuje się rozjazd w sferze wartości między nasza częścią Europy a Zachodem i to zaczyna być problemem - stwierdził Grzegorz Osiecki.

- W UE nie zmierzamy jeszcze do państwa federacyjnego, cały czas silna jest tożsamość poszczególnych państw, choć oczywiście jest element pewnego zacieśniania integracji - powiedział Tomasz Walczak z "Super Expressu".

REKLAMA

Więcej w nagraniu rozmowy.

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

REKLAMA

Goście: Tomasz Walczak ("Super Express"), Grzegorz Osiecki ("Dziennik Gazeta Prawna")

Data emisji: 14.07.2021

Godzina: 18:06

kp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej