Ile osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19? Resort zdrowia podał nowe dane
W pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 w Polsce jest ponad 15,7 mln osób. Dostarczono dotąd blisko 41 mln dawek. Rzecznik rządu Piotr Müller przestrzegł w czwartek, że jeśli określona liczba osób się nie zaszczepi, to grozi Polsce jesienią częściowy lockdown.
2021-07-16, 06:28
W Polsce od końca grudnia, gdy rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19, wykonano 32,1 mln szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli preparatem J&J lub dwiema dawkami innych, dopuszczonych w UE szczepionek, jest 15 700 212 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 278 599.
Wciąż za mało zaszczepionych
Powiązany Artykuł
Gdzie będą wymagać od nas szczepień? Zmieniają się zasady wstępu do lokali za granicą
W czwartek rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że jeżeli określona liczba osób się nie zaszczepi, to jesienią grozi w Polsce wprowadzenie częściowego lockdownu. - Możliwe jest też, że część służby zdrowia może być niewydolna - dodał. Pytany o to, jak zachęcać ludzi do szczepienia się przeciwko COVID-19 i czy może warto spróbować przymusu, Müller odparł, że rząd nastawiony jest głównie na rozwiązania pokazujące zalety szczepień.
W rozmowie padło też pytanie, co można zrobić z nadwyżkami szczepionek. Odparł, że można je odsprzedać innym krajom, "w szczególności Partnerstwa Wschodniego, Bałkanów Zachodnich". - Mamy już stosowne porozumienia w tym zakresie i te nadwyżki, które będziemy mieli, będziemy w ten sposób przekazywać - odparł rzecznik rządu.
REKLAMA
Ponad 50 tys. osób bez planowej 2. dawki
Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował w czwartek, że ok. 52-53 tys. osób od czerwca nie stawiło się po drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19.
Zdaniem Andrusiewicza część osób zdaje się wypierać ze świadomości, że mamy epidemię.
Powiązany Artykuł
Wariant koronawirusa Delta Plus rozprzestrzenia się w Izraelu. Rząd planuje wrócić do obostrzeń
- Pamiętajmy, że teraz szczepienia są realizowane w minimalnych odstępach czasowych, więc możliwość zaszczepienia się później nadal istnieje - zastrzegł.
- Kraska: zakażeń mutacją Delta jest coraz więcej, dotyczą głównie osób w wieku 20-40 lat, niezaszczepionych
- Przed nami częściowy lockdown jesienią? Piotr Müller wyjaśnia
NFZ zachęca
Przypomniał, że konsultanci Narodowego Funduszu Zdrowia dzwonią do niezaszczepionych i zachęcają ich do szczepień.
Powiązany Artykuł
Szczepienia nastolatków Moderną. Europejska Agencja Leków: decyzja w przyszłym tygodniu
- Część osób wyraża wolę zaszczepienia i mówi, że ma problem z zapisaniem się, brak im czasu i to wyjście naprzeciw przez konsultantów infolinii NFZ rozwiązuje te problemy - ocenił Andrusiewicz.
Do Polski dostarczono w czwartek 160 tys. dawek szczepionki AstraZeneca. W tym tygodniu, w poniedziałek, dotarło 1,5 mln dawek szczepionki firmy Pfizer/BioNTech.
Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Tylko szczepionka Jannsen (Johnson & Johnson) jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki. Preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Jannsen szczepione są osoby od 18. roku życia. Od 7 czerwca preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich i w wieku 16-18 lat, mogą być szczepione także dzieci w wieku 12-15 lat.
st
REKLAMA