UOKiK sprawdzi jak banki chronią nasze konta przed oszustami
O ochronie konsumentów i ich środków zgromadzonych na kontach bankowych, mówił w radiowej Jedynce Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
2021-07-22, 18:21
UOKiK sprawdzi, jak banki rozpatrują reklamacje konsumentów dotyczących tzw. transakcji nieautoryzowanych, gdyż okazuje się, że banki nie zawsze szybko reagują na zgłaszane kradzieże z kont bankowych.
Do Urzędu wpływają skargi od konsumentów na postawę banków
- Podstawą wszczęcia naszego postepowania wyjaśniającego, w którym sprawdzimy m.in. jakie banki stosują zabezpieczenia, procedury uwierzytelnienia czy jak reagują na zgłaszane reklamacje dotyczące nieautoryzowanych transakcji, są skargi konsumenckie – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.
Posłuchaj
I dodaje, że jak z nich wynika, w wielu bankach może dochodzić do niejakiego automatyzmu przy sprawdzaniu a potem odrzuceniu tych reklamacji.
REKLAMA
Bank powinien zweryfikować źródła nieautoryzowanych transakcji
- Tymczasem bank powinien zweryfikować jakie są źródła nieautoryzowanej transakcji, zwrócić kwoty tych transakcji, oczywiście z pewnymi wyjątkami, takimi jak celowe czy umyślne działanie klienta – mówi Chróstny.
- Oczywiście zasadą jest zwrot środków przez bank – dodaje prezes UOKiK.
Urząd sprawdzi procedury w 18 bankach
Prezes UOKiK wyjaśnia ponadto, że urząd przyjrzy się 18 bankom, a postępowanie będzie w "sprawie", a nie przeciwko bankom.
- Sprawdzimy, jak wyglądają mechanizmy stosowane przez banki dotyczące np. uwierzytelniania transakcji, czy ich działań gdy dochodzi do transakcji nietypowych, które również mogą być transakcjami nieautoryzowanymi – mówi gość Polskiego Radia.
REKLAMA
Kolejnym elementem, którym zajmie się urząd, są reklamacje klientów.
- Co do zasady bank powinien zwrócić środki w przypadku wystąpienia nieautoryzowanej transakcji, chyba, że doszło do rażącego niedbalstwa klientów, mówi Chróstny.
Tyle, że jak dodaje, bank powinien zbadać przyczyny wystąpienia problemów.
A problem nie jest mały, gdyż jak mówi szef UOKiK, miesięcznie zgłasza się do Urzędu od 15 do 18 tysięcy problemów związanych z nieautoryzowanymi transakcjami.
REKLAMA
Dlatego, radzi gość Polskiego Radia, każdą próbę nieautoryzowanej transakcji należy zgłaszać do banku, korzystając z infolinii należy zrobić zastrzeżenie oraz pozmieniać kody dostępowe do banku.
Justyna Golonko, jk
REKLAMA