Henryk Jordan - wybitny lekarz, pionier wychowania fizycznego
179 lat temu, 23 lipca 1842 roku, w Przemyślu urodził się Henryk Jordan, wybitny lekarz, który jako pierwszy zrozumiał potrzebę ruchu na świeżym powietrzu dla zdrowia fizycznego i psychicznego młodzieży.
2021-07-23, 05:40
To od jego nazwiska, podążając za jego pomysłami, od końca lat 80. XIX wieku, jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać słynne ogrody jordanowskie. Pierwszy powstał właśnie w 1889 roku na krakowskich Błoniach, zgodnie ze wzorem amerykańskim i był to pierwszy w Europie publiczny ogród zabaw i gier ruchowych dla dzieci do lat 15. Co ciekawe, nazwano go imieniem założyciela - Parkiem Miejskim im. dr Henryka Jordana.
W historii wychowania młodzieży na ziemiach polskich dr Jordan okazał się być pionierem wychowania fizycznego widząc w nim drogę do osiągania sukcesów i szczęśliwego życia - wszak mawiał: "Ciągle być poważnym i nieustannie pracować żaden człowiek nie zdoła. Zmęczone ciało wymaga odpoczynku, znużony umysł wymaga wytchnienia, a dusza pragnie wesołości, tego nastroju, który życie milszym nam czyni". W działaniu takim widział wyśmienitą profilaktykę zdrowotną, czyniąc z niej główny cel swoich starań: "Dawać zdrowie i radość poprzez gry w słońcu i na powietrzu".
Był znanym lekarzem ginekologiem i położnikiem. Na Uniwersytecie Jagiellońskim dwukrotnie był dziekanem Wydziału Lekarskiego. Kierował też Krakowskim Towarzystwem Ginekologicznym i Krakowskim Towarzystwem Lekarskim. Co ciekawe, pierwsze praktyki ginekologiczne i położnicze odbywał podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, gdzie zetknął się z gimnastyką szwedzką dla kobiet i dziewcząt. Te amerykańskie doświadczenia ćwiczeń na świeżym powietrzu zaowocowały późniejszymi działaniami w Krakowie. Praktykę położniczą, oprócz otworzonej szkoły w USA, prowadził także w Anglii i Niemczech.
Do Polski wrócił w 1870 roku już jako ukształtowany lekarz i naukowiec. Po powrocie otrzymał polski dyplom doktora medycyny. Tytuł profesora zdobył w 1890 roku.
REKLAMA
Był znanym publicystą medycznym. Jego książki, medyczne i popularyzatorskie, sięgnęły kilkunastu publikacji. Nie wszystkie dotyczyły spraw czysto medycznych: w 1893 zajął się problematyką społeczną w "Z naszych problemów socyalnych", w 1894 pisał o założeniach krakowskiego parku w "Miejski park w Krakowie", a w 1898 rozważał ważne problemy mieszkaniowe w "Towarzystwo tanich mieszkań dla robotników katolików w Krakowie".
Nieco pryncypialne stanowisko zajmował jednak wobec kobiet starających się o prawo do studiowania i pełnienia funkcji w zawodzie lekarza. Dr Jordan w tym względzie był przeciwnikiem równouprawnienia i głosował przeciwko przyjmowaniu kobiet na Wydział Lekarski. Po wielu latach możemy dostrzec jak bardzo mylił się w tym swoim osądzie. Na obronę doktora warto zauważyć, że w tamtych czasach kobiety nie miały choćby w części obecnych praw, na przynależny im szacunek musiały stoczyć jeszcze wieloletnie boje.
Natomiast nieomylnie widział w ćwiczeniach fizycznych dla młodzieży wspaniały mechanizm rozwoju fizyczno-psychicznego widząc w nich jeden z najważniejszych mechanizmów higienicznego życia. To dzięki jego działaniom wprowadzono w szkołach obowiązkowe lekcje gimnastyki, czyli późniejszy, tak dobrze nam znany WF. Tego wychowania fizycznego chciał także uczyć na Uniwersytecie. To m.in. także dr Jordan stał u podstaw zakładania Towarzystw Gimnastycznych "Sokół", tych samych, które na własnej "olimpiadzie" we Lwowie rozegrały pierwszy oficjalny mecz piłkarski w Polsce (pisaliśmy o tym niedawno).
Tych różnorodnych działań medycznych, sportowych, rekreacyjnych i społecznych w wykonaniu Jordana było bardzo dużo. Dość powiedzieć, że za jego przykładem w wielu polskich miastach zaczęły powstawać ogrody rekreacyjne, zwane właśnie jordanowskimi. Oprócz miast galicyjskich pojawiły się też w Warszawie, Płocku, Kaliszu, Lublinie, Katowicach, a w 1929 roku powstało nawet Towarzystwo Ogrodów Jordanowskich stymulujące ich działanie i powstawanie w wielu nowych miejscach.
REKLAMA
Co ciekawe, w 1978 roku Filip Bajon nakręcił film w oparciu o część życiorysu Henryka Jordana - tytuł brzmiał "Zielona ziemia", a główną rolę zagrał Jan Pietrzak. Profesor Jordan zmarł 18 maja 1907 roku w Krakowie i pochowano go 20 maja na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Profesor Jordan zmarł 18 maja 1907 roku w Krakowie i pochowano go 20 maja na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Wspomnijmy tego wybitnego lekarza i propagatora zdrowego trybu życia... szczególnie dzisiaj, kiedy w dalekiej Japonii rozpoczęło się światowe święto sportu. Profesor Jordan cieszyłby się każdym naszym ćwiczeniem gimnastycznym - sprawmy mu tę radość.
PP
REKLAMA