Nowy szef IPN Karol Nawrocki złożył rezygnację z funkcji dyrektora MIIWŚ. Wiadomo, kto pokieruje instytucją

Dr Karol Nawrocki złożył rezygnację z funkcji dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Do czasu wyboru nowego dyrektora instytucją pokieruje jego dotychczasowy zastępca ds. naukowych dr. hab. Grzegorz Berendt - poinformowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

2021-07-23, 19:17

Nowy szef IPN Karol Nawrocki złożył rezygnację z funkcji dyrektora MIIWŚ. Wiadomo, kto pokieruje instytucją

Powiązany Artykuł

1200.jpg
Nowy prezes IPN: będę strzegł obiektywnej narracji historycznej

Dr Karol Nawrocki został nowym prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. W piątkowym głosowaniu w Senacie kandydaturę 38-letniego historyka z Gdańska poparło 52 senatorów, 47 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Tuż po tej decyzji Nawrocki został zaprzysiężony przez Sejm, co oznacza, że z dniem 23 lipca 2021 r. objął on urząd prezesa IPN.

W związku z powyższym Nawrocki złożył na ręce ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego wniosek o odwołanie z funkcji dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Szef resortu kultury przyjął rezygnację.

"Dziękuję panu Karolowi Nawrockiemu za świetną współpracę na stanowisku dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. Gratuluję i życzę powodzenia na stanowisku Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej" - napisał na Twitterze Piotr Gliński.

Jak poinformowało MKDNiS, stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 24 lipca 2021 r. obejmie dr hab. Grzegorz Berendt - dotychczasowy zastępca dyrektora do spraw naukowych.

Muzeum podczas dyrekcji Nawrockiego

Dr Karol Nawrocki pełnił funkcję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej od kwietnia 2017 r. Jak podała w komunikacie prasowym rzeczniczka instytucji Hanna Mik-Samól, w tym czasie muzeum odwiedziło ponad 1 mln 914 tys. gości. Zrealizowano ponad 30 wystaw czasowych, do kolekcji zbiorów pozyskano niemalże 12,5 tys. obiektów oraz prawie 50 tys. artefaktów odnalezionych w trakcie badań archeologicznych na Westerplatte. Przeprowadzono również ponad 1,7 tys. lekcji, zajęć i warsztatów edukacyjnych dla ponad 35 tys. uczestników.

Ponadto, instytucja wydała blisko 30 własnych publikacji oraz przeprowadziła prawie 250 notacji filmowych ze świadkami historii. Zorganizowano ponad 70 wydarzeń naukowych i kulturalnych - konferencji, debat, spotkań autorskich, koncertów, spektakli teatralnych, pokazów multimedialnych. Podpisano też około 250 porozumień o współpracy z wolontariuszami.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

nawrocki 1200 forum.jpg
Nawrocki: kierowanie Muzeum II Wojny Światowej może przejąć prof. Berendt

"Dla dr. Karola Nawrockiego priorytetowym działaniem było konsekwentne przywracanie pamięci o Westerplatte – budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, którego proces inwestycyjny jest możliwy dzięki starannie i sprawnie przeprowadzonej procedurze legislacyjnej. 1 września 2019 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej placówki, a jesienią tego samego roku archeolodzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odnaleźli spoczywające przez ponad 80 lat w bezimiennych mogiłach szczątki 9 obrońców półwyspu"- podkreśliła Mik-Samól.

Współpraca międzynarodowa

Placówka zaangażowała się także w działania międzynarodowe. Instytucja nawiązała współpracę z kilkudziesięcioma partnerami zagranicznymi, realizując misję opowiadania o II wojnie światowej także poza granicami kraju.

"Ostatnie 4 lata to czas wypełniony organizacją międzynarodowych konferencji, w których wzięli udział przedstawiciele nauki i kultury z całego świata. W ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych projekt wystawienniczy "Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej" został zaprezentowany milionom ludzi na 6 kontynentach, w 66 krajach, w ponad 150 miejscach. Z inicjatywy dr. Nawrockiego zorganizowano Światowe Forum Muzeów Pól Bitewnych" - przekazała rzeczniczka muzeum.

Czytaj także:

Przypomniała, że jedną z wielu aktywności realizowanych przez placówkę była też koordynacja obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Honorowym patronatem muzeum zostało objętych 361 przedsięwzięć organizowanych w Polsce i na świecie. W specjalnie przygotowanych w tym okresie widowiskach, konferencjach, wystawach, projektach edukacyjnych wzięły udział tysiące osób, a informacje o wydarzeniach, takich jak m.in. odsłonięcie pomnika rtm. Witolda Pileckiego, realizacja przedsięwzięcia edukacyjno-wystawienniczego "Muzeum na wodzie" czy ustanowienie nagrody im. ppłk. Jana Kowalewskiego dotarły do milionów osób.

Akcje muzeum podczas pandemii

"Pod dyrekcją dr. Nawrockiego muzeum rozpoczęło także aktywną działalność i realizację inicjatyw w myśl polityki społecznej odpowiedzialności, w tym liczne działania skierowane zarówno do lokalnej społeczności, jak i pokazujące solidarność instytucji w walce z pandemią COVID-19" - zaznaczyła Hanna Mik-Samól.

W kwietniu 2020 r. w ramach akcji "Maska i książka" placówka przekazała mieszkańcom Gdańska 18 tysięcy pakietów zawierających maseczkę ochronną oraz publikację wydaną przez Muzeum II Wojny Światowej. Instytucja oddała do dyspozycji personelu medycznego pokoje w części hotelowej placówki, a parking podziemny został przekazany na rzecz centrum testowego COVID-19 drive-thru UCK. Muzeum włączyło się także w akcję zachęcającą do szczepień przeciw COVID-19.

Tymczasowy dyrektor

Stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 24 lipca 2021 r. obejmie dr hab. Grzegorz Berendt – dotychczasowy Zastępca Dyrektora MIIWŚ do spraw naukowych.

REKLAMA

Dr hab. Grzegorz Berendt jest autorem ok. 90 publikacji naukowych i ponad 30 popularnonaukowych. W dorobku naukowym ma trzy samodzielne monografie i współautorstwo 7 książek. Badał dzieje Gdańska, Lęborka, Pucka, Pruszcza Gdańskiego i kaszubskich gmin wiejskich. W październiku 2008 r. Prezes IPN powierzył mu stanowisko naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN-KŚZpNP w Gdańsku, które zajmował do 31 grudnia 2013 r. W okresie urzędowania jako naczelnik OBEP IPN uruchomił m.in. tzw. oddziałową serię wydawniczą. Jest odznaczony m. in. Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. 

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej