"Efektywność a zgodność z prawem unijnym to różne kwestie". Wiceminister MSZ o Izbie Dyscyplinarnej SN

- Jeżeli będziemy mieli dalej tendencje, które w Unii, czy we wcześniejszych wspólnotach europejskich, obecne są od kilku dekad - rozszerzania kompetencji metodą reinterpretacji prawa, tego aktywizmu sędziowskiego - to rzeczywiście będziemy mieli problem, znaczenie poważniejszy niż to, co dzieje się w tej chwili w kontekście reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Jabłoński (wiceminister spraw zagranicznych).   

2021-07-26, 08:23

"Efektywność a zgodność z prawem unijnym to różne kwestie". Wiceminister MSZ o Izbie Dyscyplinarnej SN
Paweł Jabłoński. Foto: PR24/AK

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł 15 lipca, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, także w kwestiach np. uchylania immunitetów sędziowskich.

Powiązany Artykuł

Milewski 1200.jpg
Ultimatum KE dla Polski. Daniel Milewski: naszym zadaniem jest obrona polskiego interesu

- Różnych orzeczeń TSUE w odniesieniu do kwestii nieobjętych traktatami unijnymi mieliśmy w ostatnich miesiącach, latach, co najmniej kilka, nawet kilkanaście. Do tych orzeczeń odnosiły się krajowe sądy, trybunały konstytucyjne w kilkunastu krajach UE, praktycznie zawsze stwierdzając, że to właśnie do krajowych sądów konstytucyjnych należy ostatnie słowo, w sytuacji, gdyby TSUE przekraczał swoje kompetencje. To samo zrobił polski Trybunał Konstytucyjny. Mamy do czynienia z bardzo istotnym sporem prawnym na poziomie całej Unii Europejskiej, dotyczącym prymatu prawa unijnego nad prawem krajowym lub prymatu prawa krajowego nad unijnym - ocenił Paweł Jabłoński. 

Co dalej z Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego?      

Jak zaznaczył wiceszef MSZ, to, czy Izba Dyscyplinarna, system dyscyplinarny jako taki dobrze działa to jest zupełnie inna kwestia niż to, czy jest to zgodne z prawem międzynarodowym. - Nie mam żadnych wątpliwości, że jeżeli mamy sytuację taką, w której polscy sędziowie z mocy konstytucji chronieni są immunitetem i podlegają jedynie w zasadzie odpowiedzialności dyscyplinarnej, a w kraju naszych zachodnich sąsiadów, czegoś takiego nie ma - sędziowie mogą odpowiadać karnie także za to, co zrobią na sali sądowej - to widać bardzo wyraźnie, że tego rodzaju przepisy mogą istnieć w UE. Nie jest to problem - mówił.        

Posłuchaj

Paweł Jabłoński o orzeczeniu TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN ("24 Pytania-Rozmowa Poranka") 12:44
+
Dodaj do playlisty

- Jeśli chodzi o efektywność Izby, systemu wymiaru sprawiedliwości i kontroli tego, czy sędziowie nie przekraczają swoich uprawnień, to rzeczywiście można się spierać. Jeśli chodzi o sądownictwo dyscyplinarne, to w zasadzie wielu sędziów nie ponosi odpowiedzialności dyscyplinarnej za działania sprzeczne z ustawami i konstytucją - podkreślił gość audycji. 

REKLAMA

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadził: Mirosław Skowron

REKLAMA

GośćPaweł Jabłoński (wiceminister spraw zagranicznych)

Data emisji: 26.07.2021

Godz. emisji: 07.07

kmp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej