Zmiany w ustawie o KRRiT. Komisja kultury przyjęła projekt posłów PiS
Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła we wtorek z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS.
2021-07-27, 15:15
Wcześniej komisja nie zgodziła się na wnioski opozycji o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu zmian w ustawie o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS.
Podczas debaty wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu zgłosiła Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica), Jarosław Rzepa (KP-PSL) oraz Mirosław Suchoń (Polska 2050). Za odrzuceniem projektu opowiedziała sie także Iwona Śledzińska-Katarasińska (KO).
Powiązany Artykuł
Projekt ustawy medialnej. Komisja kultury odrzuciła wnioski opozycji
W głosowaniu wzięło udział 29 posłów, 12 poparło wniosek o odrzucenie, 16 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.
Komisja nie zgodziła się też na wniosek Urszuli Augustyn (KO) o przeprowadzenie debaty publicznej. Za taką debatą było 12 posłów, przeciw 16, 1 wstrzymał się od głosu.
REKLAMA
***
Podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazy poseł Joanna Lichocka (PiS) podkreślała, że w 2004 roku, kiedy Polska wchodziła do UE, została znowelizowana ustawa o radiofonii i telewizji. - I wówczas zapisano, że właścicielem telewizji czy radia działającego na terenie Polski nie może być grupa kapitałowa, która ma więcej niż 49 proc. pozaeuropejskiej własności - dodała.
- "To europejski standard". Anna Kwiecień o ustawie medialnej
- "Jest potrzebna, mamy lukę w przepisach". Słowik o nowelizacji ustawy medialnej
- To jest zapis, który jest charakterystyczny dla krajów UE, oczywiście w innych krajach ten zapis jest znacznie surowszy, niekiedy to jest 10, 20 30 proc. My wtedy w 2004 r. mieliśmy taką ideę, żeby to było jak najbardziej liberalne, jak na warunki europejskie - 49 proc. własności pozaeuropejskiej - mówiła Lichocka.
as
REKLAMA
REKLAMA