"Projekt, który wprowadza bardzo restrykcyjne państwo". Tomasz Wróblewski o "Fit for 55"
- To jest projekt, który niezależnie od tego, czy rzeczywiście będzie skutkował ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych do 2030 r., czy nie, wprowadza bardzo restrykcyjne państwo, które będzie wszystkim narzucało, jak żyć - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.
2021-07-27, 20:47
14 lipca Komisja Europejska ogłosiła pakiet legislacyjny "Fit for 55" dotyczący klimatu i energii. Plan zakłada zmniejszenie o 55 proc. względem roku 1990 emisji gazów cieplarnianych przez państwa członkowskie. Cel ten ma być osiągnięty w 2030. Ponadto Unia zadeklarowała osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050. Postulaty muszą najpierw zostać zaakceptowane przez rządy UE oraz Parlament Europejski. Może to zająć dwa lata.
Powiązany Artykuł
![Wiatraki ekologia 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/82b9fdc4-c254-49c8-9145-e48861e5c43d.jpg)
"Benzyna będzie po 10 zł, prąd zdrożeje trzykrotnie". Pęk o unijnym planie redukcji emisji CO2
Tomasz Wróblewski podkreślił, że dyskusję na temat pakietu należy prowadzić "dwutorowo". - Po pierwsze: zmiany klimatyczne istnieją i w jakiś sposób trzeba się do nich adaptować. Po drugie, jak każde wydarzenie, czy to naturalne, czy polityczne, będzie rodziło rozmaite interesy, zainteresowanie poszczególnych państw czy środowisk w celu wzmocnienia swojej pozycji - zaznaczył.
Posłuchaj
Zmiany klimatyczne
Ekspert wskazał, że ogłoszenie postulatów "nie przypadkiem przypada na moment, kiedy zaczynają się negocjacje pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi". Jak wyjaśnił - USA chcą raczej "wprowadzić system, który będzie w jakimś stopniu przypominał wolnorynkowy i będzie zmuszał firmy do dostosowania się", niż korzystać z instrumentów interwencjonizmu państwa. Z kolei Europa skłania się ku drugiemu rozwiązaniu.
- Rozmawiamy o tym, kto będzie narzucał światu zasady naprawy środowiska i zmian klimatycznych. Europa idzie tak daleko do przodu, żeby pokazać, jak wiele robi i [podkreślić konieczność] dostosowania się do niej - tłumaczył gość PR24.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![Zyska1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/25aa41ad-599f-459b-87ea-8b907cfd4c0a.jpg)
"Jedno z najważniejszych wyzwań nowożytnej historii ludzkości". Ireneusz Zyska o odejściu od paliw kopalnych
- Teresa Wójcik: Unia Europejska ma niewielkie możliwości ograniczenia globalnej emisji CO2
- Premier: przekazujemy wielokrotnie więcej środków na realizację celów klimatycznych
- Paweł Sałek: wszyscy powinniśmy zaangażować się w ochronę klimatu
Transformacja
- Przechodzimy w Europie, choć w USA też, przez pewną transformację dotyczącą myślenia o roli państwa - zauważył rozmówca. - Frans Timmermans jest osobą, która niewątpliwie wierzy w dalece interwencjonistyczne rozwiązania, w silne państwo, które narzuca rozwiązania biznesowi, ludziom i określa ramy, w których mamy żyć - ocenił Tomasz Wróblewski.
Zdaniem specjalisty, projekt "Fit for 55" niezależnie od tego, czy w 2030 uda się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, czy nie, "wprowadza bardzo restrykcyjne państwo".
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
REKLAMA
***
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadził: Antoni Opaliński
Gość: Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute
REKLAMA
Data emisji: 27.07.2021
Godz. emisji: 19.33
jbt/pr24/euractiv.pl
REKLAMA