"Na ulicach wrzało, trwa oczekiwanie na to, co się wydarzy". Wójcik o wydarzeniach w Tunezji

- Prezydent Tunezji nie ma zapędów dyktatorskich, to prawnik i konstytucjonalista z wykształcenia, nie pochodzi z resortów siłowych - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Wójcik z portalu euroislam.pl.

2021-07-28, 20:30

"Na ulicach wrzało, trwa oczekiwanie na to, co się wydarzy". Wójcik o wydarzeniach w Tunezji
Według Washington Post wywołane wojną zakłócenia w światowym handlu rolnym nałożyły się na utrzymujące się od długiego czasu problemy finansowe Tunezji.Foto: shutterstock.com/Kekyalyaynen

Prezydent Tunezji Kajs Saied zdymisjonował rząd premiera Hiszama Meszisziego i zawiesił parlament. To reakcja na protesty w wielu miastach, w czasie których demonstrowano przeciwko politycznym elitom. Przeciwnicy głowy państwa oskarżyli go o zamach stanu. Saied ogłosił, że przejmuje władzę wykonawczą w kraju i wyznaczy nowego premiera.

- Od 2010 roku społeczeństwa części krajów arabskich miały nadzieję na demokratyzację, także Tunezyjczycy mieli taką nadzieję. Dziś mówi się o kontynuacji tamtej rewolucji, ale też o zamachu stanu, o którym mówi np. Turcja, z uwagą natomiast przyglądają się wydarzeniom w Tunezji kraje europejskie - powiedział gość PR24.


Powiązany Artykuł

Tomasz Wróblewski 1200.jpg
"Projekt, który wprowadza bardzo restrykcyjne państwo". Tomasz Wróblewski o "Fit for 55"

"Oczekiwanie na ruch prezydenta"

Przewodniczący parlamentu Raszed Ghannuczi, szef Ennahdy, oskarżył Saieda o przeprowadzenie "przewrotu przeciwko rewolucji i konstytucji". "Uważamy, że najważniejsze instytucje państwowe nadal funkcjonują, a zwolennicy Ennahdy i narodu tunezyjskiego będą bronić rewolucji" – powiedział.

- Teraz w Tunezji mamy oczekiwanie na to, co się wydarzy. Na ulicach są zwolennicy i przeciwnicy prezydenta, doszło do starć. Teraz oczekiwany jest ruch prezydenta, natomiast prawnicy i konstytucjonaliści są podzieleni w ocenie sytuacji, trzeba czekać, nie sądzę jednak, by wydarzenia miały potoczyć się w kierunku dyktatury - podkreślił Jan Wójcik.

REKLAMA

Tunezyjczycy w 2011 roku podczas arabskiej wiosny wyzwolili się spod autokratycznych rządów generała Zajna al-Abidina ibn Alego, wprowadzając w kraju system demokratyczny, który nie przyniósł jednak dobrobytu gospodarczego. Lata paraliżu politycznego, korupcji, podupadających służb państwowych i rosnącego bezrobocia zniechęciły Tunezyjczyków do panującego systemu politycznego, a pandemia koronawirusa pogłębiła społeczne niezadowolenie.


Posłuchaj

J. Wójcik o wydarzeniach w Tunezji ("Świat w powiększeniu") 14:18
+
Dodaj do playlisty

***


Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

REKLAMA

Gość: Jan Wójcik (portal euroislam.pl)

Data emisji: 28.07.2021

Godzina: 19:33 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej