Kolejna tura negocjacji ws. Turowa. "Nie zdążyliśmy omówić wszystkich tematów"

Delegacje Polski i Czech wrócą dziś do rozmów w sprawie kopalni Turów. Negocjacje trwają z przerwami od połowy czerwca. Wypracowanie kompromisu ma doprowadzić do wycofania pozwu przeciwko Polsce, który strona czeska złożyła w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

2021-07-29, 13:00

Kolejna tura negocjacji ws. Turowa. "Nie zdążyliśmy omówić wszystkich tematów"
Anna Zalewska: trzeba odsunąć złe emocję od Turowa.Foto: Łukasz Barzowski/Shutterstock

Ubiegłotygodniowe spotkanie w czeskim ministerstwie środowiska dotyczyło ustaleń ekspertów, którzy pracując w grupach roboczych zajmowali się kwestiami technicznymi i prawnymi.

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński przekazał, że ustalenia te należy teraz wprowadzić do powstającej umowy.

Powiązany Artykuł

kopalnia turów free shutt 1200 .jpg
Sprawa kopalni Turów. Sawicki: w najbliższych tygodniach raczej nie dojdzie do porozumienia

- Nie zdążyliśmy jeszcze omówić wszystkich obszarów, dlatego będziemy wracać do tych rozmów nad kolejnymi kwestiami technicznymi - powiedział wiceminister.

Rozmowy mają dotyczyć między innymi ustaleń ekspertów, którzy pracując w grupach roboczych zajmowali się kwestiami technicznymi i prawnymi. Ich ustalenia należy wprowadzić do tekstu umowy, nad którą pracują delegacje Polski i Czech.

REKLAMA

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział Polskiemu Radiu, że obecnie trudno jest określić, ile czasu obie strony będą potrzebowały na wypracowanie kompromisu. - Zostało jeszcze trochę tematów do omówienia. Liczymy na to, że uda się doprowadzić te rozmowy do końca, natomiast jeszcze trochę czasu może to zająć - powiedział wiceminister.

Dwa punkty widzenia

Tymczasem czeski portal iDNES, w oparciu o raport agencji Newton Media, opisał różne punkty widzenia na spór dotyczący kopalni.

"W polskich mediach przeważają argumenty dotyczące zatrudnienia i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Czeskie tytuły akcentują wpływ wydobycia na środowisko. Z kolei media w Niemczech przedstawiają sprawę jako polsko-czeski konflikt, zachowując bezstronność" - napisał portal, cytując autora raportu Daniela Weidenhoffera.

REKLAMA

Jego agencja poddała analizie ponad 20 tysięcy publikacji na temat Turowa, które ukazały się na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

fc, dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej