Eksperci: konsultacje społeczne dotyczące ustaw podatkowych z Polskiego Ładu to krok w dobrym kierunku

W programie Polskiego Ładu jest wiele rozwiązań korzystnych dla gospodarki, ale wymagają one konsultacji z przedsiębiorcami, nie mogą być wprowadzane szokowo, bo to utrudni start tej koncepcji w kręgach biznesowych - uważali goście audycji "Rządy pieniądza" w Polskim Radiu 24: dr Artur Bartoszewicz z SGH oraz profesor Konrad Raczkowski z Instytutu Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk. 

2021-07-29, 11:00

Eksperci: konsultacje społeczne dotyczące ustaw podatkowych z Polskiego Ładu to krok w dobrym kierunku
Tarcze antyinflacyjne mają na celu obniżenie wzrostu cen energii a więc i wskaźnika inflacji w kolejnych miesiącach.Foto: ImageFlow/Shutterstock.com

- Dobrze że resort finansów jest otwarty na negocjacje z przedsiębiorcami. Wiele partii latami obiecywało zwiększenie kwoty wolnej od podatku, ale dopiero teraz się na to zdecydowano. Organizacje przedsiębiorców mają jednak poważne obawy, jak zostanie naliczona, i rozliczona potem fiskalnie, nowa, wyższa składka zdrowotna. Nie wiedzą, jakie będą okresy przejściowe, zwłaszcza dla małych firm. Nowe pomysły podatkowe obciążone są też ryzykiem ucieczki fachowców z etatów, co nie jest nikomu potrzebne - tłumaczył Artur Bartoszewicz.

- Żadna organizacja przedsiębiorców nie popiera tych zmian podatkowych, mają one wiele uwag i różne propozycje alternatywne. Teraz jest czas, aby zmienić filozofię zamiany obecnych form naliczania składek na rzecz skomplikowanych algorytmów do obliczania składki zdrowotnej. Być może podczas konsultacji zostaną przyjęte propozycje rzecznika średnich i małych firm. A same podmioty oczekują uproszczenia systemu podatkowego, tymczasem proponowane algorytmy są tak skomplikowane, że będą wymagały pomocy doradców podatkowych - obawiał się Konrad Raczkowski.

Jak zdobyć większe pieniądze na służbę zdrowia?

- Nikt nie kwestionuje potrzeby poszukiwania dodatkowych środków dla służby zdrowia. Ale potrzebujemy obiektywnej oceny, gdzie dziś marnowane są pieniądze, chodzi przecież o poprawienie jakości tego świadczenia. Samo dorzucenie pieniędzy nie rozwiąże problemów, gdy system jest źle zaprojektowany i tak też był latami zarządzany. Dlaczego przedsiębiorcy mają pokrywać tę niegospodarność, skoro ta grupa społeczna rzadziej niż inne korzysta z publicznej służby zdrowia? Może trzeba wprowadzić częściową odpłatność za pewne świadczenia? Dlaczego ktoś z biznesu lub innych grup społecznych ma płacić za nieodpowiedzialne osoby, które się nie szczepią przeciw COVID-19 lub usiłują wejść w klapkach na Giewont? Takie wyliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne związane z modelem społecznego zachowania jednostki są powszechnie stosowane na świecie - przypomniał Artur Bartoszewcz. 

- Najlepszym modelem zarządzania służbą zdrowia jest model solidarnościowy. Ale będzie dobry dopiero przy jego pewnej kalibracji, a polski model publicznej opieki zdrowotnej tego nie przeszedł. Dziś nie bardzo można liczyć na państwową służbę zdrowia, za to ten system od dawna ma wmontowany duży komponent prywatnych usług medycznych. Dzięki poradom w prywatnych gabinetach lekarze kierują pacjentów do publicznych szpitali na operacje. Żadne dorzucenie pieniędzy do obecnej struktury służby zdrowia nic nie da, bo te środki pójdą najpierw na oddłużenie szpitali. Trzeba likwidować niektóre ich nierentowne oddziały, bo rosnące z tego powodu zadłużenie będzie oznaczało albo przejęcie szpitala przez samorządy, albo jego likwidację z powodu długów - apelował Konrad Raczkowski.

REKLAMA

Nowe pomysły na wysokość składki zdrowotnej

- Szukanie kompromisu, aby zapewnić większe wpływy do budżetu, ale bez niepotrzebnego straszenia przedsiębiorców, ma sens. Ale muszą oni wiedzieć, jaki będzie model ich relacji z państwem. Dopiero zobaczymy, jak w tej sprawie potoczy się dyskusja. Pierwotny wariant reformy podatkowej resortu finansów był dość żarłoczny fiskalnie, ale nie potrzeba dziś wywoływać szoku na rynku, bo to utrudni społeczne przyjęcie Polskiego Ładu - przestrzegał Artur Bartoszewicz.

- Propozycja Gowina jest prostsza podatkowo i dlatego lepsza dla firm, zwłaszcza dla ryczałtowców. Te zmiany rodzą wymierne konsekwencje, trzeba widzieć, z czego firmy będą płacić wyższe składki zdrowotne - podkreślił Konrad Raczkowski.

 Audycję prowadził Błażej Prośniewski, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj

Artur Bartoszewicz i Konrad Raczkowski omawiają Polskin Ład ("Rządy Pieniądza" Błażej Prośniewski PR24) 20:45
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

PR24/Błażej Prośniewski/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej