Ponad 600 więźniów politycznych na Białorusi, 5000 spraw karnych po protestach

Obrońcy praw człowieka na Białorusi uznali siedem kolejnych osób za więźniów politycznych. Tym samym do 606 wzrosła liczba tych, którzy przebywają za kratami z powodu przekonań politycznych. Przyznawanie statusu więźniów politycznych to skomplikowana procedura, osób, które zostały aresztowane lub skazane z przyczyn politycznych jest o wiele więcej, co najmniej kilka tysięcy. W tym tygodniu Komitet Śledczy informował o blisko 5 tysiącach spraw karnych wszczętych po protestach od sierpnia ubiegłego roku.

2021-07-31, 10:22

Ponad 600 więźniów politycznych na Białorusi, 5000 spraw karnych po protestach
Na zdjęciu: aresztowanie działacza z Placu Przemian w Mińsku, Sciapana Latypaua, we wrześniu ub.r. Mężczyzna podczas czerwcowego procesu mówił o tym, że był przez długi czas torturowany, szantażowano go torturowaniem bliskich, próbował podciąć sobie gardło. Został wywieziony z sali sądu do szpitala, następnie znów trafił do celi aresztu. Foto: FORUM/Valery Sharifulin/TASS

Powiązany Artykuł

potuss.jpg
"Wyraz wsparcia dla Białorusinów i ich walki o wolność". Doradca Cichanouskiej o jej spotkaniu z prezydentem USA

Wśród nowych więźniów politycznych jest 5 osób skazanych na pobyt w koloniach karnych i aresztach za "obrazę prezydenta lub milicjantów". Dwa wyroki są związane z "profanowaniem godła lub flagi państwowej".

Obrońcy praw człowieka domagają się wypuszczenia na wolność wszystkich więźniów politycznych. Jednocześnie apelują do władz o wycofanie się z karania ludzi na podstawie artykułów dotyczących obrazy prezydenta i funkcjonariuszy.

Pod apelem podpisali się między innymi przedstawiciele zamkniętego przez władze Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna.

Przetrzymywani w aresztach liderzy tej organizacji, między innymi Aleś Bialacki, Walancin Stefanowicz i Uładzimir Łabkowicz, są również uznawani za więźniów politycznych.

REKLAMA

Wszczęto kilka tysięcy spraw karnych

Na Białorusi od sierpnia ubiegłego roku wszczęto 4691 spraw karnych związanych z masowymi protestami po wyborach prezydenckich. Takie dane ujawnił Komitet Śledczy Białorusi w informacji dla mediów po naradzie poświęconej działalności resortu.

Gazeta internetowa Nawiny zwraca uwagę, że najwięcej spraw karnych dotyczy zarzutu "profanacji budowli i niszczenie mienia" oraz "obrazy urzędnika państwowego". Wyniki śledztw odnośnie 825 spraw karnych zostały już skierowane do sądów. Komitet Śledczy Białorusi wprowadził do użytku specjalny system "ślad", który zbiera informacje o ew. związkach między sprawami karnymi.

REKLAMA

Na Białorusi niemal codziennie odbywają się procesy uczestników powyborczych protestów opozycji. Białoruscy obrońcy praw człowieka dotychczas uznali za więźniów politycznych prawie 600 osób przetrzymywanych w aresztach i koloniach karnych.

IAR/in./agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej