Krzysztof Szwagrzyk: ci uśmiercani przez UB mieli za sobą przeszłość w Powstaniu Warszawskim

Uczestnicy Powstania Warszawskiego stanowili dużą część ofiar systemu komunistycznego - przypomina wiceszef Instytutu Pamięci Narodowej profesor Krzysztof Szwagrzyk. Historyk kieruje w IPN pracami poszukiwawczymi ofiar totalitaryzmów.

2021-08-01, 12:55

Krzysztof Szwagrzyk: ci uśmiercani przez UB mieli za sobą przeszłość w Powstaniu Warszawskim
Godzina "W" 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego "Agatona" z batalionu "Pięść" w drodze z Woli do Śródmieścia. Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna/Topory

Powiązany Artykuł

pap powstanie warszawskie 1200.jpg
"Winni jesteśmy pamięć, hołd i zrozumienie. Modlitwę". Piotr Gliński o Powstaniu Warszawskim

Profesor Krzysztof Szwagrzyk powiedział Polskiemu Radiu, że w wielu miejscach w stolicy spoczywają ofiary komunistycznego terroru mające doświadczenie Powstania Warszawskiego.

Posłuchaj

Prof. K. Szwagrzyk (IPN): dużą część ofiar systemu komunistycznego stanowili powstańcy warszawscy 0:20
+
Dodaj do playlisty

- Na samej powązkowskiej Łączce mamy ponad 20 uczestników Powstania. W każdym z miejsc, gdzie pracujemy w Warszawie, grzebani byli ci uśmiercani przez Urząd Bezpieczeństwa, z których część miała za sobą przeszłość w szeregach AK, walcząc w Powstaniu Warszawskim - podkreślił.

Czytaj także:

Wiceszef IPN nie wykluczył, że uczestnicy Powstania Warszawskiego mogą spoczywać na terenie dawnej katowni NKWD/UB "Toledo" przy ulicy Namysłowskiej. To tam Instytut prowadzi obecnie poszukiwania ofiar terroru komunistycznego. Według profesora Szwagrzyka szczątki powstańców mogą być także na terenie cmentarza przy ulicy Wałbrzyskiej.

REKLAMA

Uczestnikiem Powstania Warszawskiego był między innymi rotmistrz Witold Pilecki, dobrowolny więzień niemieckiego obozu Auschwitz, po wojnie aresztowany, torturowany i zamordowany przez komunistów 25 maja 1948 roku. Do dziś nie udało się odnaleźć i zidentyfikować jego szczątków.


IAR/jb


***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej