"Mieliśmy szczęście, że ocalały". Varsavianista o newralgicznych punktach Warszawy w czasie Powstania
Gościem Polskiego Radia 24 był dr dr Tomasz Lerski (varsavianista), który opowiadał o zniszczonej Warszawie z 1944 roku, a także o inicjatywie jej odbudowania. - Choć została starta z powierzchni ziemi, Warszawa powstała z kolan. Miasto ruin.
2021-08-01, 08:50
- Niemcy wiedzą, że Warszawa została zniszczona, ale często im się wydaje, że to na skutek działań wojennych. Nie zdają sobie sprawy, że Warszawa została zniszczona systematycznie już po kapitulacji. Największe straty były po kapitulacji. Niemieckie oddziały Wehrmachtu przybyły do Warszawy po wypędzeniu i wymordowaniu ludności cywilnej, prowadzili rabunek na ogromną skalę, a później systematycznie palili, niszczyli i wysadzali - mówił na antenie prof. Bogdan Musiał.
Powiązany Artykuł
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny
Jak zauważył dr Tomasz Lerski, przedwojenna Warszawa to nie tylko Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, czy Nowy Świat, choć te punkty na mapie Stolicy miały strategiczne znaczenie.
Posłuchaj
- Mieliśmy szczęście, że ta przestrzeń ocalała, ponieważ w czasie Powstania Warszawskiego ten plac był potrzebny Niemcom do celów strategicznych, bo chcieli mieć obserwację zarówno na to, co robią powstańcy w Śródmieściu, jak i na to, co robią Rosjanie po drugiej stronie Wisły. Gdyby nie ten cel strategiczny to nie mielibyśmy ani Krakowskiego Przedmieścia, ani Nowego Światu. Po prostu Niemcy zrównaliby to wszystko z ziemią - podkreślił varsavianista.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Wiesław Molak
Gość: dr Tomasz Lerski (varsavianista)
Data emisji: 01.08.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 08.06
kmp
***
Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.
REKLAMA