Zakończył się X Marsz Powstania Warszawskiego. Hołd powstańcom i umęczonemu miastu
Koncertem pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich zakończył się X Marsz Powstania Warszawskiego. Uczestnicy przeszli z ronda Dmowskiego, Nowym Światem I Krakowskim Przedmieściem. Podczas marszu było spokojnie, a policja zabezpieczała trasę.
2021-08-01, 21:16
Gdy tylko umilkły syreny, a wiatr rozwiał czerwony dym z odpalonych rac, z Ronda Dmowskiego tuż po godz. 17 wyruszył X Marsz Powstania Warszawskiego. Na przodzie szli rekonstruktorzy oraz harcerze. Za nimi tłumy warszawiaków i osób, które specjalnie przyjechały, by oddać hołd bohaterskiemu zrywowi. "Polska po Bogu pierwsza" - taki napis widniał na transparencie otwierającym marsz.
Trasa biegła Alejami Jerozolimskimi do ronda de Gaulle’a, a potem Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem do ulicy Miodowej i placu Krasińskich. W tym roku, zgodnie z decyzją stołecznego ratusza, samochód z nagłośnieniem musiał zatrzymać się przy rondzie de Gaulle’a.
Cel zawsze ten sam
- To dziesiąty Marsz Powstania Warszawskiego, praktycznie co roku organizowany przez te same środowiska, nie to samo stowarzyszenie, ale co roku cel zawsze ten sam: oddanie hołdu powstańcom i umęczonemu miastu - powiedział Paweł Kryszak, jeden z organizatorów marszu.
Powiązany Artykuł
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny
Kryszak powiedział, że zwykle w marszu uczestniczy ok. 20 tys. osób, jednak nie ma jeszcze danych dotyczących tego roku.
REKLAMA
Turyści pod wrażeniem
Tłum z biało-czerwonymi opaskami i flagami skandujący patriotyczne hasła "Cześć i Chwała Bohaterom", "Bóg, Honor i Ojczyzna" oraz "63 dni chwały, Pamiętamy", gdy skręcił w Nowy Świat, wywołał spore zainteresowanie. Maszerujący śpiewali też piosenki powstańcze. Turyści robili zdjęcia i nagrywali filmy, część spontanicznie przyłączyła się do marszu.
Powiązany Artykuł
"Pamięć nie wystarczy, trzeba zrobić krok w kierunku zrozumienia". Uroczystości przy pomniku Gloria Victis
Maszerującym towarzyszyli policjanci w furażerkach, było spokojnie. W tłumie można było dostrzec seniorów oraz rodziny z dziećmi.
Czytaj także:
- "Łączy nas koleżeństwo i wspólna służba dla Polski". Żołnierze AK do młodego pokolenia
- Jan Józef Kasprzyk: Powstanie Warszawskie powinno być wyrzutem sumienia Niemców i Rosjan, ale nie Polaków
- Przyjechaliśmy tu specjalnie z Koszalina. Chcieliśmy naszym dzieciakom pokazać jak wyglądają obchody tak ważnego wydarzenia jakim jest rocznica Powstania Warszawskiego - powiedzieli Anna i Mikołaj z córeczką i synkiem. - Takie ważne daty trzeba świętować wspólnie. Idziemy do końca - dodali.
REKLAMA
Polskie flagi
Po godzinie 18 marsz dotarł na plac Krasińskich, gdzie pod pomnikiem Powstania Warszawskiego stała grupka osób z białymi kwiatami, sympatyzująca z ruchem Obywateli RP i Strajkiem Kobiet. Służby porządkowe marszu natychmiast odgrodziły ich wysokimi płachtami.
Powiązany Artykuł
Godzina "W" w stolicy. Miasto oddało hołd powstańcom warszawskim
Organizatorzy zdjęli ze stojaków przy pomniku dwie flagi Unii Europejskiej i zastąpili je flagami polskimi, obiecując "że oddadzą je w całości". Takie działanie spotkało się z pozytywnym odzewem wśród uczestników marszu.
Marsz zakończył się złożeniem kwiatów pod pomnikiem i koncertem. Na placu zostało już niewiele osób, reszta powoli i spokojnie rozeszła się do domów.
***
Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających między innymi archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 r. bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.
fc
REKLAMA