Projekty infrastrukturalne muszą sprostać zmianom klimatycznym. Od tego zależy dostęp do unijnych funduszy
Komisja Europejska opublikowała przewodnik pozwalający ocenić, czy planowane projekty infrastrukturalne są przygotowane do radzenia sobie ze skutkami zmian klimatu. Chodzi o powodzie i fale upałów, co jest warunkiem otrzymania funduszy unijnych.
2021-08-06, 06:30
Katastrofalne powodzie, które nawiedziły w tym miesiącu północno-zachodnią Europę, zwiększyły obawy, że nawet w niektórych najbogatszych krajach świata infrastruktura jest źle przygotowana do radzenia sobie ze zmianami klimatu, ponieważ niegdyś rzadkie zjawiska pogodowe stają się coraz częstsze.
Deweloperzy starający się o pieniądze z niektórych funduszy UE są zobowiązani do zapewnienia, że projekty takie jak drogi, koleje i elektrownie w 27 krajach członkowskich będą w stanie poradzić sobie z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Dostosowanie do warunków klimatycznych jest wymagane, aby uzyskać dostęp do środków finansowych, w tym do unijnego funduszu "Just transition fund" o wartości 17,5 mld euro, który ma pomóc regionom uzależnionym od paliw kopalnych stać się bardziej ekologicznymi.
Powiązany Artykuł
Drogowcy testują tunel Południowej Obwodnicy Warszawy
W swoim przewodniku Komisja Wykonawcza UE stwierdziła, że deweloperzy powinni ocenić ryzyko związane z klimatem, na jakie ich projekt może być narażony w nadchodzących latach, w oparciu o dane, które mogą obejmować krajowe lub regionalne prognozy zmian klimatycznych lub długo oczekiwaną aktualizację raportu klimatycznego ONZ, która ma zostać opublikowana w sierpniu.
Jeżeli zidentyfikowane zostaną istotne zagrożenia, inwestor powinien zmodyfikować projekt, aby nimi zarządzać i je ograniczyć, stwierdziła Komisja. Może to obejmować zmianę projektu aktywów fizycznych, aby poradzić sobie z wysokimi temperaturami lub stworzenie systemów reagowania kryzysowego na wypadek powodzi. W ramach oceny należy również obliczyć spodziewane emisje gazów cieplarnianych w ramach projektu, aby sprawdzić, czy jest on zgodny z celami UE w zakresie klimatu, w tym z celem Unii, jakim jest osiągnięcie zerowego poziomu emisji netto do 2050 r.
REKLAMA
Celem UE jest zagwarantowanie, że budowane obecnie mosty, linie kolejowe i elektrownie będą w stanie wytrzymać wpływ coraz cieplejszej planety, a także uniknięcie utrzymywania się przez dziesięciolecia emisji, które uniemożliwiłyby realizację celów związanych ze zmianą klimatu.
PolskieRadio24.pl/ Reuters/ mib
REKLAMA