Odbudowa Pałacu Saskiego. Senat przyjął ustawę razem z poprawkami

Senat przyjął w piątek ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie, wprowadzając do niej szereg poprawek. Jedna z nich zakłada, że swojego kandydata do Rady Odbudowy będzie mógł zgłaszać marszałek Senatu.

2021-08-06, 12:58

Odbudowa Pałacu Saskiego. Senat przyjął ustawę razem z poprawkami

Za ustawą wraz z poprawkami głosowało 49 senatorów, przeciw było 34, a 15 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Większość poprawek Senatu ma charakter techniczno-legislacyjny. Jedna z poprawek merytorycznych zakłada, że Rada Odbudowy będzie liczyła 11, a nie 10 członków oraz że swojego kandydata do Rady będzie mógł zgłaszać marszałek Senatu.

Kolejna z przyjętych przez Senat poprawek głosi, że "decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji wydaje się po uzgodnieniu z Prezydentem m.st. Warszawy". "Prezydent m.st. Warszawy zajmuje stanowisko w sprawie uzgodnienia w terminie 21 dni od dnia otrzymania wniosku o uzgodnienie. Niezajęcie stanowiska w tym terminie uznaje się za uzgodnienie" - przewiduje poprawka Senatu.

Powiązany Artykuł

panorama_lotnicza_Saski360_SkyConcept 1200.jpg
Odbudowa Pałacu Saskiego. Karczewski: to obowiązek wobec poprzednich pokoleń

Senat przyjął także poprawkę, która zakłada, że "projekt budowlany dotyczący obiektu, który zostanie przeznaczony na potrzeby Kancelarii Senatu, w zakresie projektu architektoniczno-budowlanego, uzgadnia się z Kancelarią Senatu".

REKLAMA

Celem prezydenckiej ustawy jest ustanowienie szczególnych rozwiązań dotyczących inwestycji związanej z odbudową Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie, zgodnie z ogłoszoną przez prezydenta w dniu 11 listopada 2018 r. "Deklaracją o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie dla uczczenia Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej".

Wizytówka przedwojennej Warszawy

- Prezydencka inicjatywa wychodzi naprzeciw długo już oczekiwanej, cieszącej się poparciem społecznym odbudowy zniszczonego przez niemieckiego okupanta, co warto podkreślić w grudniu 1944 roku, Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla. Budowle te stanowiły wizytówkę przedwojennej Warszawy, miały charakter niezwykle symbolicznych budowli a ich zniszczenie, już po upadku powstania warszawskiego prowadzone było w ramach metodycznej akcji palenia i wyburzania Warszawy - powiedziała podczas senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka.

Jak mówiła, "ustawa ma charakter jednostkowej i szczegółowej regulacji". - Jest tzw. specustawą normującą przygotowanie i wykonanie inwestycji związanej z konkretnym przedsięwzięciem, jakim jest odbudowa zachodniej pierzei placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie - wyjaśniła.

Czytaj także:

W ustawie zapisano m.in., że "obiekty powstałe w wyniku realizacji inwestycji zostaną przeznaczone na potrzeby Kancelarii Senatu i Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz na potrzeby innych podmiotów prowadzących działalność kulturalną, edukacyjną lub społecznie użyteczną z przeznaczeniem na prowadzenie tej działalności".

Powiązany Artykuł

Plac saski plac piłsudskiego pałac saski free defilada wojskowa NAC-1200.jpg
"Prace zniweczone przez Hannę Gronkiewicz-Waltz". Radny PiS o odbudowie Pałacu Saskiego

Zgodnie z ustawą, przy ministrze właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego działa Rada Odbudowy, która jest organem opiniodawczo-doradczym ministra. Inwestorem w przedsięwzięciu związanym z odbudową Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane będzie Skarb Państwa. W celu zapewnienia przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Skarb Państwa tworzy Spółkę Celową. Zarząd Spółki Celowej składa się z nie więcej niż 3 osób. Rada Nadzorcza Spółki Celowej składa się z 6 osób.

Historia budowli

Pałac, wzniesiony w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Po zniszczeniu Pałacu Saskiego przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. jedynym śladem po nim pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski oraz miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych.

Prezydencki projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie został przygotowany przez specjalny zespół powołany przez szefa Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa". W zamierzeniu Pałac Saski ma stać się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych.

REKLAMA

Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od momentu ogłoszenia.

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej